Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Ilustrační foto: Pixabay

Bylo zjištěno, že exoplaneta MASCARA-4b je domovem Samaria a Rubidia, dvou prvků, které byly poprvé detekovány na cizích rostlinách. Právě při tomto zajímavém zkoumání astronomové objevili samarium (Sm) jakožto nejtěžší prvek na této exoplanetě, píše Interesting Engineering.

Dřívější rekord drželo Barium jakožto nejtěžší prvkek na obloze exoplanet. Konkrétně byl nalezen v horních vrstvách atmosféry dvou exoplanet, WASP-76b a WASP-121b.

Samarium je vzácný prvek s atomovým číslem 62, a většinou se nachází v kůře planety. Jeho nalezení na dalších exoplanetách by nám mohlo pomoci pochopit, jak se planety formují a vyvíjejí v průběhu času.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak bylo Samarium nalezeno?

Prvek bylo Samarium objeveno na exoplanetě MASCARA-4b, která se nachází téměř 556 světelných let od Země. Exoplaneta má teplotu 1 976 stupňů Celsia a obíhá kolem jasné mladé hvězdy typu A. Tyto typy hvězd jsou staré jen několik set milionů let a vyzařují infračervené záření.

Podmínky na těchto typech exoplanet jsou celkem extrémní, což z nich dělá ideální laboratoře pro studium chemického složení a kinetických vlastností atmosféry exoplanet pomocí spektroskopie.

Tým skrz pozorování změřil světlo hvězd a detekoval prvky obsažené v atmosféře exoplanety. Použili k tomu Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations (ESPRESSO). Tento spektrograf s vysokým rozlišením je instalován na velkém dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO) v Cerro Paranal v Chile.

Pozorování vedla k detekci několika těžších prvků v atmosféře MASCARA-4 b, včetně rubidia (Rb) a iontů titanu (Ti+) a barya (Ba+). Podle studie je to poprvé, co byly Rb a Sm objeveny v atmosféře vzdálené exoplanety, zatímco Ti+ a Ba+ byly dříve nalezeny na extrasolárních planetách.

Vědci aktuálně plánují provést další pozorování, aby kvantifikovali a potvrdili přítomnost těchto nových prvků v atmosféře exoplanety.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…