Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pošlete to dál. Reknihy už ušetřily stovky stromů i miliony korun čtenářům

3 minuty radosti
Nakupování knih z druhé ruky se vyplatí finančně i ekologicky. Foto: se svolením Reknih

Knihy, které vás už omrzely, nemusejí zbytečně zabírat místo v knihovně – pošlete je dál! Jednou z možností je on-line platforma Reknihy, která knihám zajistí nového majitele a vám odměnu. Portál a jeho uživatelé už takto za dva roky ušetřili bezmála tři sta stromů a téměř devět milionů litrů vody.

Udržitelné knihkupectví Reknihy dává knihám druhý život. A někdy i ten třetí nebo čtvrtý. Nabízí totiž možnost prodávat a nakupovat už přečtenou literaturu. Celý proces přitom zájemcům maximálně usnadní, knihy stačí doručit na adresu sběrného místa. Příležitostně lze využít také takzvanou Retour, v rámci níž si zástupci firmy pro publikace zdarma přijedou. Obě strany si pak výdělek z prodeje rozdělí půl na půl – část své tržby přitom tvůrci projektu věnují organizaci Rainforest Trust usilující o záchranu deštných pralesů. Uživatelé svůj podíl získají ve formě kreditu, který si mohou převést na účet, využít pro další nákup anebo platformu podpořit.

Na skladě Reknih je nyní literatura v hodnotě přes 3,5 milionu korun. Foto: se svolením Reknih

Během letošního roku plánujeme na provizích proplatit přes 1,8 milionu. Zároveň nás ovšem těší, že část zákazníků peníze za sdílené knihy rovnou využije na další nákup. Výsledná částka tak může být nižší, nicméně pro Reknihy to znamená, že se nám daří budovat stálou klientelu a komunitu, což je i v rámci fungování ve sdílené ekonomice velmi důležité,“ říká zakladatel a ředitel projektu Tadeáš Kula. Doposud se přes tuto platformu prodaly knihy za šest milionů korun, přičemž nové by vyšly o 3,6 milionu dráž.

Jedna taková kniha někdy díky Reknihám putuje po Česku i vícekrát. Těch, které se na webu už alespoň jednou objevily, je v aktuální nabídce okolo deseti až patnácti procent. „Všechny knihy, které projdou našima rukama, značíme samolepkami. Díky tomu poznáme, když k nám opět dorazí. S každým takovým kusem máme radost, že čtenáři je opravdu jen nenechávají ležet v knihovnách,“ doplňuje Kula.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…