2 minuty radosti Ušetřit chceme v dnešních dnech, kdy inflace láme rekordy, všichni. Zájem o fotovoltaiku proto vzrostl nejen mezi občany, ale i ze strany státu. Premiér České republiky Petr Fiala se nechal slyšet, že vláda chce do konce volebního období vybudovat 100 tisíc fotovoltaik, uvedl server Ekolist.
Zájem o připojení fotovoltaických elektráren v Česku je u polostátní společnosti ČEZ za poslední dva roky proti dřívějšku osminásobný a letos trojnásobný. ČEZ Distribuce od začátku roku eviduje 55 tisíc žádostí. Od podání žádosti k realizaci uplynou průměrně čtyři měsíce.
Předseda vlády Fiala při představení fotovoltaiky v Kongresovém centru na konci listopadu řekl, že jde o cestu, kterou chce Česko jít. Vzniká tam největší solární elektrárna v Praze. „Kongresové centrum, ve kterém má podíl i stát, tak ukazuje cestu, kterou můžeme jít při hledání energetických úspor, abychom snižovali náklady a zvýšili naši energetickou bezpečnost a soběstačnost,“ uvedl Fiala na svém facebookovém profilu. Premiér se vyjádřil také k plánu vlády, která by ráda viděla 100 tisíc nových fotovoltaik. „Je to plán ambiciózní, ale věci se postupně začínají realizovat a fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů přibývá. Věnujeme tomu velkou pozornost,“ řekl Fiala. Instalace v Kongresovém centru je součástí projektu energetických úspor. Letos centru ušetří celkem 32 milionů korun podle cen z referenčního roku 2013, v přepočtu na současné vysoké ceny by se ale mělo jednat o úsporu 50 milionů korun.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Facebook, Ekolist a Zemědělec
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…




Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…