Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotovoltaika trhá rekordy. Zájem o ni narostl osminásobně

2 minuty radosti
Foto: Petr Fiala

Ušetřit chceme v dnešních dnech, kdy inflace láme rekordy, všichni. Zájem o fotovoltaiku proto vzrostl nejen mezi občany, ale i ze strany státu. Premiér České republiky Petr Fiala se nechal slyšet, že vláda chce do konce volebního období vybudovat 100 tisíc fotovoltaik, uvedl server Ekolist.

Zájem o připojení fotovoltaických elektráren v Česku je u polostátní společnosti ČEZ za poslední dva roky proti dřívějšku osminásobný a letos trojnásobný. ČEZ Distribuce od začátku roku eviduje 55 tisíc žádostí. Od podání žádosti k realizaci uplynou průměrně čtyři měsíce. 

Předseda vlády Fiala při představení fotovoltaiky v Kongresovém centru na konci listopadu řekl, že jde o cestu, kterou chce Česko jít. Vzniká tam největší solární elektrárna v Praze. „Kongresové centrum, ve kterém má podíl i stát, tak ukazuje cestu, kterou můžeme jít při hledání energetických úspor, abychom snižovali náklady a zvýšili naši energetickou bezpečnost a soběstačnost,“ uvedl Fiala na svém facebookovém profilu. Premiér se vyjádřil také k plánu vlády, která by ráda viděla 100 tisíc nových fotovoltaik. „Je to plán ambiciózní, ale věci se postupně začínají realizovat a fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů přibývá. Věnujeme tomu velkou pozornost,“ řekl Fiala. Instalace v Kongresovém centru je součástí projektu energetických úspor. Letos centru ušetří celkem 32 milionů korun podle cen z referenčního roku 2013, v přepočtu na současné vysoké ceny by se ale mělo jednat o úsporu 50 milionů korun.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Facebook, Ekolist a Zemědělec

Související články

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Operace na špičkové úrovni. Klinika chirurgie páteře v pražském Motole získala prestižní akreditaci

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…