Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtení mění životy. Nákupy v udržitelném knihkupectví pomohou lidem bez domova

Ilustrační foto: Pixabay

Praha podporuje čtenáře. Tamní magistrát navázal spolupráci s udržitelným knihkupectvím Reknihy a společně plánují pomáhat lidem bez střechy nad hlavou.

Společnost Reknihy vrací přečtené knihy do oběhu. Nově bude v pravidelných intervalech odebírat literární díla z RE-USE pointů na pražských sběrných dvorech. Knihy zkontroluje, zhodnotí jejich stav a dále nabídne na svém e-shopu k prodeji. Část získaných finančních prostředků pak poputuje na účet neziskové organizace Přestupní stanice. Ta se zaměřuje na vytváření pracovních míst pro lidi bez domova a zároveň jim poskytuje zázemí i podporu v těžké životní situaci.

RE-USE pointy jsou místa, kam mohou Pražané odvézt předměty z domácnosti, které již nepotřebují, ale někomu jinému ještě dobře poslouží. V rámci pilotního projektu jsou provozovány ve třech sběrných dvorech – ve Vysočanech (sběrný dvůr Pod Šancemi), Spořilově (sběrný dvůr Zakrytá) a Horních Počernicích (sběrný dvůr Chvalkovická).

RE-USE pointy se v Praze osvědčily. Zatím provozujeme tři a jejich počet chceme dále rozšiřovat. Kromě vybavení domácnosti, sportovního vybavení a nábytku teď dáme druhou šanci i knihám. Je to naplňování principů cirkulární ekonomiky a snižování celkového množství vyprodukovaných odpadů,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček, v jehož gesci je i oblast životního prostředí.

Mám z celé spolupráce ohromnou radost a pomyslnou třešničkou na dortu je pro mě to, že se nám také podařilo domluvit se na svážení knih k prodeji s Cargo bajkery. Díky tomu je tak i logistická část mnohem ekologičtější,“ dodal k novému projektu Tadeáš Kula, zakladatel Reknih.

Související články

Zaručeně zlepší den

Po více než 150 letech se v hlavním městě Nového Zélandu vylíhli ptáci kivi

Proč delfíni vyskakují nad vodu? Z radosti i praktických důvodů

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

5 tipů, jak být ekologičtější v kuchyni (a navíc ušetřit)

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…