Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtení mění životy. Nákupy v udržitelném knihkupectví pomohou lidem bez domova

Ilustrační foto: Pixabay

Praha podporuje čtenáře. Tamní magistrát navázal spolupráci s udržitelným knihkupectvím Reknihy a společně plánují pomáhat lidem bez střechy nad hlavou.

Společnost Reknihy vrací přečtené knihy do oběhu. Nově bude v pravidelných intervalech odebírat literární díla z RE-USE pointů na pražských sběrných dvorech. Knihy zkontroluje, zhodnotí jejich stav a dále nabídne na svém e-shopu k prodeji. Část získaných finančních prostředků pak poputuje na účet neziskové organizace Přestupní stanice. Ta se zaměřuje na vytváření pracovních míst pro lidi bez domova a zároveň jim poskytuje zázemí i podporu v těžké životní situaci.

RE-USE pointy jsou místa, kam mohou Pražané odvézt předměty z domácnosti, které již nepotřebují, ale někomu jinému ještě dobře poslouží. V rámci pilotního projektu jsou provozovány ve třech sběrných dvorech – ve Vysočanech (sběrný dvůr Pod Šancemi), Spořilově (sběrný dvůr Zakrytá) a Horních Počernicích (sběrný dvůr Chvalkovická).

RE-USE pointy se v Praze osvědčily. Zatím provozujeme tři a jejich počet chceme dále rozšiřovat. Kromě vybavení domácnosti, sportovního vybavení a nábytku teď dáme druhou šanci i knihám. Je to naplňování principů cirkulární ekonomiky a snižování celkového množství vyprodukovaných odpadů,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček, v jehož gesci je i oblast životního prostředí.

Mám z celé spolupráce ohromnou radost a pomyslnou třešničkou na dortu je pro mě to, že se nám také podařilo domluvit se na svážení knih k prodeji s Cargo bajkery. Díky tomu je tak i logistická část mnohem ekologičtější,“ dodal k novému projektu Tadeáš Kula, zakladatel Reknih.

Související články

Byznys

Pošlete to dál. Reknihy už ušetřily stovky stromů i miliony korun čtenářům

Společnost

Městská knihovna Praha poskytuje zdarma přes 1000 e-knih

Společnost

V Praze se otevřela první ubytovna pro handicapované lidi bez domova

Z domova

Praha rozšiřuje zimní opatření pro lidi bez domova

Zaručeně zlepší den

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…