Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Re-use centra dávají nový domov nepotřebným věcem. V Praze už jich zachránila přes 14 tun

Ilustrační foto: Pixabay

Snižování odpadu a opětovné využívání věcí, které už jejich původní majitelé nepotřebují. Takové je poslání re-use center, která se postupně zabydlují i v českých městech. Na podzim loňského roku vznikla další tři sběrná místa také v Praze. Za půl roku fungování sem lidé přinesli více než 14 tun nepotřebných věcí, které tak mohou najít nový domov jinde než na skládce.

Lidé do pražských center nosí především knihy, ale také sezónní předměty, jako třeba zahradní nářadí na jaře, v zimě pak vánoční ozdoby. Shromážděné věci zaměstnanci sběrných míst nafotí a následně nabídnou potřebným – například do azylových domů. Největší poptávka je po vybavení do domácnosti, jako jsou lůžkoviny, nádobí nebo nábytek.

V Praze aktuálně fungují tři re-use centra. Foto: se svolením Magistrátu hlavního města Prahy

Díky kladným reakcím plánují zastupitelé města vybudovat další sběrná místa. „Pozitivní ohlasy z fungování re-use center nás jen utvrdily v tom, že bychom v budoucnu jejich síť rádi rozšířili o více sběrných dvorů a dále tak pomáhali snižovat množství produkovaného odpadu na území Prahy,“ dodal pražský zastupitel Petr Hlubuček.

První česká re-use centra přitom vznikla v roce 2016 v Brně. „Za tu dobu se podařilo zachránit 125 tun knih, 50 tun porcelánu, 12 tun skla, 350 metrů krychlových nábytku a 1400 metrů krychlových vybavení domácností,“ popsal pro web Brňan úspěchy místních center brněnský zastupitel Petr Hladík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…