Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rakovinu tlustého střeva lékaři odhalí nově ze vzorku krve

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Brněnští vědci vyvinuli nový způsob odhalení nádoru v zažívacím ústrojí. To by mohla být do budoucna velmi dobrá zpráva pro Českou republiku. Ta dlouhodobě vévodí žebříčkům v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva. Prostřednictvím nové diagnostické metody se zvýší šance na odhalení choroby u většího množství pacientů.

Tým Ondřeje Slabého z institutu CEITEC MU vyvinul novou diagnostickou metodu, která zjistí a také sleduje vývoj rakoviny ze vzorku krve. „Pokud bychom uměli rozpoznat časná stádia této choroby z krve, a umožnili tak její včasný záchyt, mohli bychom pomoci více pacientům, protože kolorektální karcinom v této fázi je plně vyléčitelný,“ sdělil Slabý. Kolonoskopie však podle něj bude vždy základní diagnostickou metodou pro toto onemocnění. Test by nicméně mohl v budoucnu umožnit snížení počtu pacientů, u nichž se preventivně toto vyšetření provádí.

Nová metoda umí z malého vzorku krve citlivě rozlišit, zda má člověk kolorektální karcinom, umožňuje včas rozpoznat návrat choroby a také předpovědět naději pacienta na dlouhodobé přežití. Masarykova univerzita už spolu s Masarykovým onkologickým ústavem a firmou BioVendor podepsala licenční smlouvu na tuto patentovanou diagnostickou sadu. To znamená, že testovací souprava by mohla být do dvou let k dispozici lékařům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…