Brněnští vědci vyvinuli nový způsob odhalení nádoru v zažívacím ústrojí. To by mohla být do budoucna velmi dobrá zpráva pro Českou republiku. Ta dlouhodobě vévodí žebříčkům v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva. Prostřednictvím nové diagnostické metody se zvýší šance na odhalení choroby u většího množství pacientů.
Tým Ondřeje Slabého z institutu CEITEC MU vyvinul novou diagnostickou metodu, která zjistí a také sleduje vývoj rakoviny ze vzorku krve. „Pokud bychom uměli rozpoznat časná stádia této choroby z krve, a umožnili tak její včasný záchyt, mohli bychom pomoci více pacientům, protože kolorektální karcinom v této fázi je plně vyléčitelný,“ sdělil Slabý. Kolonoskopie však podle něj bude vždy základní diagnostickou metodou pro toto onemocnění. Test by nicméně mohl v budoucnu umožnit snížení počtu pacientů, u nichž se preventivně toto vyšetření provádí.
Nová metoda umí z malého vzorku krve citlivě rozlišit, zda má člověk kolorektální karcinom, umožňuje včas rozpoznat návrat choroby a také předpovědět naději pacienta na dlouhodobé přežití. Masarykova univerzita už spolu s Masarykovým onkologickým ústavem a firmou BioVendor podepsala licenční smlouvu na tuto patentovanou diagnostickou sadu. To znamená, že testovací souprava by mohla být do dvou let k dispozici lékařům.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…