Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rakovinu tlustého střeva lékaři odhalí nově ze vzorku krve

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Brněnští vědci vyvinuli nový způsob odhalení nádoru v zažívacím ústrojí. To by mohla být do budoucna velmi dobrá zpráva pro Českou republiku. Ta dlouhodobě vévodí žebříčkům v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva. Prostřednictvím nové diagnostické metody se zvýší šance na odhalení choroby u většího množství pacientů.

Tým Ondřeje Slabého z institutu CEITEC MU vyvinul novou diagnostickou metodu, která zjistí a také sleduje vývoj rakoviny ze vzorku krve. „Pokud bychom uměli rozpoznat časná stádia této choroby z krve, a umožnili tak její včasný záchyt, mohli bychom pomoci více pacientům, protože kolorektální karcinom v této fázi je plně vyléčitelný,“ sdělil Slabý. Kolonoskopie však podle něj bude vždy základní diagnostickou metodou pro toto onemocnění. Test by nicméně mohl v budoucnu umožnit snížení počtu pacientů, u nichž se preventivně toto vyšetření provádí.

Nová metoda umí z malého vzorku krve citlivě rozlišit, zda má člověk kolorektální karcinom, umožňuje včas rozpoznat návrat choroby a také předpovědět naději pacienta na dlouhodobé přežití. Masarykova univerzita už spolu s Masarykovým onkologickým ústavem a firmou BioVendor podepsala licenční smlouvu na tuto patentovanou diagnostickou sadu. To znamená, že testovací souprava by mohla být do dvou let k dispozici lékařům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…