Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rakovinu tlustého střeva lékaři odhalí nově ze vzorku krve

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Brněnští vědci vyvinuli nový způsob odhalení nádoru v zažívacím ústrojí. To by mohla být do budoucna velmi dobrá zpráva pro Českou republiku. Ta dlouhodobě vévodí žebříčkům v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva. Prostřednictvím nové diagnostické metody se zvýší šance na odhalení choroby u většího množství pacientů.

Tým Ondřeje Slabého z institutu CEITEC MU vyvinul novou diagnostickou metodu, která zjistí a také sleduje vývoj rakoviny ze vzorku krve. „Pokud bychom uměli rozpoznat časná stádia této choroby z krve, a umožnili tak její včasný záchyt, mohli bychom pomoci více pacientům, protože kolorektální karcinom v této fázi je plně vyléčitelný,“ sdělil Slabý. Kolonoskopie však podle něj bude vždy základní diagnostickou metodou pro toto onemocnění. Test by nicméně mohl v budoucnu umožnit snížení počtu pacientů, u nichž se preventivně toto vyšetření provádí.

Nová metoda umí z malého vzorku krve citlivě rozlišit, zda má člověk kolorektální karcinom, umožňuje včas rozpoznat návrat choroby a také předpovědět naději pacienta na dlouhodobé přežití. Masarykova univerzita už spolu s Masarykovým onkologickým ústavem a firmou BioVendor podepsala licenční smlouvu na tuto patentovanou diagnostickou sadu. To znamená, že testovací souprava by mohla být do dvou let k dispozici lékařům.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.