Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rajčata mohou být v budoucnu zdrojem elektřiny

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Na Floridě se každoročně vyprodukuje přes 400 tisíc tun rajčatového odpadu. Při jeho využití pro vznik elektřiny by toto množství dokázalo zajistit fungování Disneylandu na tři měsíce.

Doteď se odpad z rajčat pomalu rozkládal na floridských skládkách s rizikem produkce nebezpečného metanu nebo vniknutí do odpadních vod. Nyní ale výzkumníci zjistili, jak s problematickým odpadem zacházet a užitečně ho využít pro vznik elektrického proudu.

Za pomoci speciálních mikrobiálních palivových článků rozloží organický materiál obsažený v rajčatovém odpadu a promění jej v elektrický náboj. Teoreticky jde o nákladný způsob, ale s ohledem na produkci elektřiny by měl být ekonomicky životaschopný. Proces navíc zbavuje rajčata chemického obsahu, takže nejsou nadále škodlivá ani neprodukují skleníkové plyny.

Zdroj: cnn.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.