Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Radostná zpráva pro milovníky zvířat. V polské zoo se narodil vysoce ohrožený kuskus medvědí

V polské zoo se narodil vzácný kuskus medvědí. Zdroj fotografie: Zoo Wroclav

Zoo Vratislav se narodilo mládě velmi vzácného vačnatce. Kuskus medvědí je vysoce ohroženým druhem původem z Indonésie. Na celém světě jej chová pouze pět zoologických zahrad.

Mládě se narodilo uprostřed léta a zatím se většinu dní ukrývá v matčině vaku. Pravděpodobně se jedná o samečka, ošetřovatelé ale s přesným určením pohlaví čekají, až se mládě více osamostatní. „Snažíme se kuskusům poskytnout co nejvíce klidu a svobody. I proto žijí v zařízení, kde přicházejí do kontaktu pouze s vybranými ošetřovateli a vstup návštěvníků zde není povolen,“ uvedl ředitel zoo Radosław Ratajszczak. Zoo Vratislav chová kuskusy medvědí od roku 2016. Od té doby se jim podařilo úspěšně odchovat již čtyři mláďata.

Kuskuse medvědího chová pouhých pět institucí na světě. Polská zoo je zatím jediná, ve které se druh podařilo rozmnožit. Zdroj fotografie: Zoo Wroclav

Vačnatec připomínající malého medvěda je jedním z nejohroženějších zvířat na planetě. V důsledku pytláctví, odlesňování a klimatické změny se populace druhu žijící ve volné přírodě rychle zmenšuje. Chov kuskuse v zoologických zahradách je proto nezbytným krokem k obnovení jeho populace. Zoo Vratislav je jedinou institucí na světě, které se podařilo druh rozmnožit. Ochránci zvířat tak díky ní získávají cenné informace o způsobu páření i vývoji mláďat vačnatce. Tyto poznatky jsou nezbytné pro zachování druhu ve volné přírodě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…