Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

První indický dalekohled s tekutým zrcadlem, který je shodou okolností také největším asijským dalekohledem, byl poprvé užit s rozhledem do obrovské rozlohy oblohy z výšky 2 450 metrů v Himalájích. Mezinárodní teleskop se zkratkou ILMT, který se nyní vyskytuje v kampusu observatoře Devasthal, Aryabhatta Research Institute of Observational Sciences (zkratkou ARIES) v Indii byl uveden do provozu. ILMT bude pozorovat asteroidy, výbuchy supernov, vesmírný odpad a další nebeská tělesa, uvádí server Interesting Engineering.

„Doposud bylo vyvinuto několik dalekohledů s tekutými zrcadly byly však určeny převážně pro sledování satelitů nebo pro vojenské účely,“ vyjádřil se Dr. Kuntal Misra, projektový ředitel ILMT. Dalekohled je zatím třetím dalekohledem, který se objevil v Devasthalu, který je považovaný za jedno z nejlepších míst pro astronomická pozorování, jak uvedl ředitel ARIES.

Foto: ARIES

Jak se liší dalekohled s kapalinovým zrcadlem od toho běžného?

Na rozdíl od běžných typů dalekohledů, které lze řídit tak, aby sledovaly konkrétní hvězdné zdrojové objekty, bude ILMT nepohyblivý – pozorování a snímkování bude vycházet z jedné polohy. Jedná se o průzkumný dalekohled s vysokým potenciálem pro objevování novějších objektů. Kapalný dalekohled se skládá ze zrcadel s reflexní kapalinou, v tomto případě rtutí, která má vysokou schopnost odrážet světlo. Velkoformátová elektronická kamera umístěná v ohnisku pak zaznamenává konkrétní snímky. Rotace Země způsobuje, že se snímky pohybují přes kameru, ale tento pohyb je elektronicky kompenzován kamerou. Tento způsob provozu zvyšuje efektivitu pozorování a činí dalekohled zvláště citlivý na slabé a difúzní objekty. Naproti tomu běžné dalekohledy mají vysoce leštěná skleněná zrcadla, která jsou řízeně ovládána tak, aby se za určitých nocí zaměřila na zacílený nebeský objekt. Světlo se pak odráží a vytváří obrazy.

Kdo stojí za projektem?

Indie, Belgie, Kanada, Polsko a Uzbekistán jsou přední země, které spolupracovaly na projektu ILMT. Dalekohled byl navržen a vyroben v Advanced Mechanical and Optical Systems Corporation a Centre Spatial de Liège v Belgii. Financování společně poskytly Kanada a Belgie, zatímco Indie bude provádět operace a údržbu tohoto dalekohledu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…