Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První kapalinový dalekohled na světě byl uveden do provozu

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

První indický dalekohled s tekutým zrcadlem, který je shodou okolností také největším asijským dalekohledem, byl poprvé užit s rozhledem do obrovské rozlohy oblohy z výšky 2 450 metrů v Himalájích. Mezinárodní teleskop se zkratkou ILMT, který se nyní vyskytuje v kampusu observatoře Devasthal, Aryabhatta Research Institute of Observational Sciences (zkratkou ARIES) v Indii byl uveden do provozu. ILMT bude pozorovat asteroidy, výbuchy supernov, vesmírný odpad a další nebeská tělesa, uvádí server Interesting Engineering.

„Doposud bylo vyvinuto několik dalekohledů s tekutými zrcadly byly však určeny převážně pro sledování satelitů nebo pro vojenské účely,“ vyjádřil se Dr. Kuntal Misra, projektový ředitel ILMT. Dalekohled je zatím třetím dalekohledem, který se objevil v Devasthalu, který je považovaný za jedno z nejlepších míst pro astronomická pozorování, jak uvedl ředitel ARIES.

Foto: ARIES

Jak se liší dalekohled s kapalinovým zrcadlem od toho běžného?

Na rozdíl od běžných typů dalekohledů, které lze řídit tak, aby sledovaly konkrétní hvězdné zdrojové objekty, bude ILMT nepohyblivý – pozorování a snímkování bude vycházet z jedné polohy. Jedná se o průzkumný dalekohled s vysokým potenciálem pro objevování novějších objektů. Kapalný dalekohled se skládá ze zrcadel s reflexní kapalinou, v tomto případě rtutí, která má vysokou schopnost odrážet světlo. Velkoformátová elektronická kamera umístěná v ohnisku pak zaznamenává konkrétní snímky. Rotace Země způsobuje, že se snímky pohybují přes kameru, ale tento pohyb je elektronicky kompenzován kamerou. Tento způsob provozu zvyšuje efektivitu pozorování a činí dalekohled zvláště citlivý na slabé a difúzní objekty. Naproti tomu běžné dalekohledy mají vysoce leštěná skleněná zrcadla, která jsou řízeně ovládána tak, aby se za určitých nocí zaměřila na zacílený nebeský objekt. Světlo se pak odráží a vytváří obrazy.

Kdo stojí za projektem?

Indie, Belgie, Kanada, Polsko a Uzbekistán jsou přední země, které spolupracovaly na projektu ILMT. Dalekohled byl navržen a vyroben v Advanced Mechanical and Optical Systems Corporation a Centre Spatial de Liège v Belgii. Financování společně poskytly Kanada a Belgie, zatímco Indie bude provádět operace a údržbu tohoto dalekohledu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…