Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První české plicní ventilátory zachraňují životy. Zamířily do našich nemocnic

Nedlouho od začátku vývoje získal CoroVent prestižní certifikaci FDA EUA. Zdroj fotografie: ČVUT Praha

Češi mají dobré srdce a vzájemně si pomáhají. Díky sbírce, ve které se občané a firmy složili, byly do českých nemocnic dodány plicní ventilátory CoroVent. Zařízení vyvinuli na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze.

První instalace proběhla 31. října v Krajské zdravotní – Masarykově nemocnici Ústí nad Labem. Tam byl pacient poprvé připojen na tento plicní ventilátor. Další ventilátory zamířily do Slaného, Žatce a Liberce. Tým ČVUT v Praze denně mapuje potřeby v jednotlivých nemocnicích a na základě poptávky plicní ventilátory CoroVent rozděluje a distribuuje. Instalaci pro celou Českou republiku zajišťují dva odborné týmy, které zároveň proškolují nemocniční personál. 

Přístroj byl navržen z komponent běžně dostupných na trhu, což umožnilo jeho rychlou výrobu ve velkém počtu kusů, jelikož nebylo nutné čekat na speciální díly. Zdroj fotografie: ČVUT Praha

Vývoj plicního ventilátoru CoroVent započal tým pod vedením profesora Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v březnu v rámci první vlny pandemie koronaviru. Zařízení pak začala sériově vyrábět společnost MICo Medical v Třebíči. „ČVUT děkuje všem dárcům, kteří přispěli na výrobu plicního ventilátoru CoroVent, a pomohli tak zafinancovat našim nemocnicím nezbytné vybavení pro záchranu životů pacientů s koronavirem,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…