Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pruhované nadělení v liberecké zoo. Na Boží hod se tu narodila stá zebra Chapmanova

Zdroj fotografií: Pixabay

Liberecká zoologická zahrada má hned dva důvody k oslavě. Koncem loňského roku uplynulo jubilejních padesát let od počátku zdejšího chovu zeber Chapmanových. Na Boží hod vánoční navíc přišlo na svět již sté mládě tohoto černobílého lichokopytníka.

Nejmladší samička se na konci prosince narodila zkušené zebří matce. Většinu dne s ní zatím pobývá v teplém zázemí, když ale přeje počasí, začíná prozkoumávat svůj venkovní výběh. „Jsem velice rád, že se nám daří pomáhat udržovat populaci zeber Chapmanových chovanou v zoologických zahradách stabilní a dostatečně silnou, protože ve volné přírodě jejich počty postupně klesají,“ uvedl zoolog Luboš Melichar.

Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní. Obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mosambiku.

Chov zeber Chapmanových má v liberecké zoologické zahradě dlouholetou tradici. První trojice přicestovala v roce 1970 ze Zoo Dvůr Králové. Jednalo se o divoké jedince pocházející z volné přírody, kteří byli přivezeni za účelem rozšíření populace a záchrany druhu. A povedlo se – za padesát let zde odchovali rovných sto mláďat.

Liberecká zahrada při příležitosti tohoto jubilea vyzývá veřejnost, aby jí celou historii chovu zeber Chapmanových pomohla zdokumentovat. „V našich archivech bohužel mnoho historických fotografií nemáme, a tak hledáme datované snímky starší patnácti let. Pamětníci mohou zaslat své fotografie elektronicky na adresu marketing@zooliberec.cz do konce února tohoto roku,“ doplnila tisková mluvčí Zoo Liberec Barbora Tesařová. Každý, kdo se zapojí, bude zařazen do slosování o mimořádnou prohlídku zebřího zázemí za doprovodu hlavního zoologa a odborníka na chov zeber Luboše Melichara.

Související články

Zaručeně zlepší den

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Domácí výroba i netradiční příchutě. Kam v Česku na nejlepší zmrzlinu?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…