Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pruhované nadělení v liberecké zoo. Na Boží hod se tu narodila stá zebra Chapmanova

Zdroj fotografií: Pixabay

Liberecká zoologická zahrada má hned dva důvody k oslavě. Koncem loňského roku uplynulo jubilejních padesát let od počátku zdejšího chovu zeber Chapmanových. Na Boží hod vánoční navíc přišlo na svět již sté mládě tohoto černobílého lichokopytníka.

Nejmladší samička se na konci prosince narodila zkušené zebří matce. Většinu dne s ní zatím pobývá v teplém zázemí, když ale přeje počasí, začíná prozkoumávat svůj venkovní výběh. „Jsem velice rád, že se nám daří pomáhat udržovat populaci zeber Chapmanových chovanou v zoologických zahradách stabilní a dostatečně silnou, protože ve volné přírodě jejich počty postupně klesají,“ uvedl zoolog Luboš Melichar.

Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní. Obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mosambiku.

Chov zeber Chapmanových má v liberecké zoologické zahradě dlouholetou tradici. První trojice přicestovala v roce 1970 ze Zoo Dvůr Králové. Jednalo se o divoké jedince pocházející z volné přírody, kteří byli přivezeni za účelem rozšíření populace a záchrany druhu. A povedlo se – za padesát let zde odchovali rovných sto mláďat.

Liberecká zahrada při příležitosti tohoto jubilea vyzývá veřejnost, aby jí celou historii chovu zeber Chapmanových pomohla zdokumentovat. „V našich archivech bohužel mnoho historických fotografií nemáme, a tak hledáme datované snímky starší patnácti let. Pamětníci mohou zaslat své fotografie elektronicky na adresu marketing@zooliberec.cz do konce února tohoto roku,“ doplnila tisková mluvčí Zoo Liberec Barbora Tesařová. Každý, kdo se zapojí, bude zařazen do slosování o mimořádnou prohlídku zebřího zázemí za doprovodu hlavního zoologa a odborníka na chov zeber Luboše Melichara.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

V USA přišli s unikátním chodítkem. Pomůže starším lidem s chůzí i rovnováhou

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.