Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pruhované nadělení v liberecké zoo. Na Boží hod se tu narodila stá zebra Chapmanova

Zdroj fotografií: Pixabay

Liberecká zoologická zahrada má hned dva důvody k oslavě. Koncem loňského roku uplynulo jubilejních padesát let od počátku zdejšího chovu zeber Chapmanových. Na Boží hod vánoční navíc přišlo na svět již sté mládě tohoto černobílého lichokopytníka.

Nejmladší samička se na konci prosince narodila zkušené zebří matce. Většinu dne s ní zatím pobývá v teplém zázemí, když ale přeje počasí, začíná prozkoumávat svůj venkovní výběh. „Jsem velice rád, že se nám daří pomáhat udržovat populaci zeber Chapmanových chovanou v zoologických zahradách stabilní a dostatečně silnou, protože ve volné přírodě jejich počty postupně klesají,“ uvedl zoolog Luboš Melichar.

Zebra Chapmanova je poddruhem zebry stepní. Obývá rozsáhlé savany Zimbabwe, Botswany a Mosambiku.

Chov zeber Chapmanových má v liberecké zoologické zahradě dlouholetou tradici. První trojice přicestovala v roce 1970 ze Zoo Dvůr Králové. Jednalo se o divoké jedince pocházející z volné přírody, kteří byli přivezeni za účelem rozšíření populace a záchrany druhu. A povedlo se – za padesát let zde odchovali rovných sto mláďat.

Liberecká zahrada při příležitosti tohoto jubilea vyzývá veřejnost, aby jí celou historii chovu zeber Chapmanových pomohla zdokumentovat. „V našich archivech bohužel mnoho historických fotografií nemáme, a tak hledáme datované snímky starší patnácti let. Pamětníci mohou zaslat své fotografie elektronicky na adresu marketing@zooliberec.cz do konce února tohoto roku,“ doplnila tisková mluvčí Zoo Liberec Barbora Tesařová. Každý, kdo se zapojí, bude zařazen do slosování o mimořádnou prohlídku zebřího zázemí za doprovodu hlavního zoologa a odborníka na chov zeber Luboše Melichara.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…