Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Stůl pro jednoho nabízí 1 teplé jídlo denně lidem bez domova

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Stůl pro jednoho

Panu Hanušovi je 60 let, na ulici žije 13 let. Nepobírá žádné sociální dávky a jediným zdrojem jeho drobného výdělku je sběr papíru. Pan Hanuš je zároveň jedním z deseti klientů zapojených do projektu Stůl pro jednoho. Díky němu má zajištěnou plnohodnotnou stravu.

Projekt Stůl pro jednoho podporuje lidi bez domova tím, že jim poskytuje jednu porci hlavního jídla denně. Tu zprostředkují provozovatelé restaurací či kaváren, kteří se sami do projektu zapojili. Jídlo je podle volby provozovatelů možné konzumovat jak přímo v podniku, tak si ho odnést s sebou.

„Všichni máme dobrý pocit, že pomáháme někomu, kdo to potřebuje. Všechen personál restaurace si našeho pána oblíbil, dáváme mu teplý čaj, a jelikož je velice pohodový a slušný, obědvá v restauraci. Někteří mu přinesli i vytříděné věci ze šatníku,“ uvádí majitel restaurace U Dobré Myšlenky Martin Vlček.

Podniků zapojených do projektu je aktuálně šest. Další zájemci se mohou připojit jednoduše vyplněním přihlášky na internetu. Sama provozovna si určí počet porcí zdarma, tedy kolik osob chce podpořit, stejně jako další detaily.

Garantem projektu je nezisková organizace NADĚJE, jejíž pracovníci také vybírají osoby bez domova, které se do projektu zapojí. Snaží se vždy vybrat člověka, kterému podpora v rámci projektu pomůže. Po měsíci pracovníci vyhodnotí prospěšnost pomoci a v případě kladného hodnocení se v ní poté pokračuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.