Přestože se během těhotenství rozvinou příznaky deprese až u jedné z deseti žen a po porodu postihnou dokonce jednu z šesti, nebyl na tuto problematiku v českém zdravotnictví doposud kladen dostatečný důraz. A právě to se rozhodli změnit odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Pilotní projekt nyní testují v porodnici neratovické nemocnice.
Metoda screeningu psychických potíží je založená na vyplnění formuláře, které nezabere víc než deset minut. Nastávající matka jej vyplní při přihlášení k porodu, ve 36. týdnu těhotenství a následně i před propuštěním z nemocnice. V případě pozitivních výsledků je ženě nabídnuto podrobnější vyšetření přímo v ambulanci NUDZ.
Autoři projektu nyní usilují o rozšíření screeningu do gynekologických ambulancí tak, aby byli schopni pokrýt celé období od počátku těhotenství až do roku po porodu. Rádi by také připravili webovou aplikaci, aby si základní screening mohly udělat ženy samy doma prostřednictvím počítače.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…