Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekt Čtení pomáhá letos slaví 12 let, děti čtením přispívají na charitu

Ilustrační foto: Pexels

Projekt Čtení pomáhá vnikl v dubnu v roce 2011 a od té doby se mu podařilo rozdělit více než 57 milionů korun mezi bezmála 600 charit. O kterou charitu se bude jednat, rozhodují samotní čtenáři. Těmi jsou děti od první třídy základních škol až po maturitní ročník středních škol.

V současnosti je do projektu zapojeno téměř 300 000 čtenářů. Zapojit se může každý student, stačí se na stránkách projektu zaregistrovat a vybrat si jednu z knih, které jsou na seznamu. Po přečtení knihy žák vyplní test, kterým se ověří, jestli knihu opravdu četl. Pokud se mu test podaří vyplnit úspěšně, získá kredit padesáti korun. Ten pak může věnovat na jakoukoli charitu, která je právě v nabídce.

Charity projekt vybírá ve spolupráci s Fórem dárců či renomovanými neziskovými organizacemi a partnery. Nyní mezi nabízené projekty patří například Čtení s Kuřetem, který vybírá 100 tisíc korun pro podporu dobrovolníků pomáhajících znevýhodněným dětem. Téměř u cílové částky 110 tisíc korun je výběr pro projekt Abilympiáda v Jedli. Tuto celorepublikovou dovednostní soutěž pořádá Nadace Jedličkova ústavu a je pro děti s tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením.

Nabídka knih je široká, tvoří ji odborná porota

Seznam knih sestavuje odborná porota, v jejímž čele je Zdeněk Svěrák. Mezi další členy poroty patří například spisovatelka Alena Ježková, herec a moderátor Marek Eben nebo učitel českého jazyka Martin Valášek. „Myslím, že je správné pomáhat potřebným a vést k tomu od malička i děti. Čtení rozvíjí dětem fantazii, jejich obzory i schopnost vyjadřovat se. Také jim přináší spoustu krásných zážitků, když se vžijí do rolí knižních hrdinů,“ říká zakladatel a iniciátor projektu Martin Roman.

Doporučené knihy se dělí do tří kategorií, pro 1.–5. třídu, 6.–9. třídu a střední školu. V seznamu je více než 120 knih. Děti na prvním stupni si mohou přečíst například Finfárum Jana Wericha či Lovce mamutů Eduarda Štorcha, ale i Harryho Pottera či Lewisovy Letopisy Narnie. Pro druhý stupeň už jsou doporučené knihy od Orwella či Vernea a na středních školách se objevuje například Burgessův Mechanický pomeranč či Lustigova Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…