I když to může znít v 21. století ve svobodné zemi, jako je Amerika, jako naprosté sci-fi, místní se pustili do boje za to, aby vyřazování knih a dalších materiálů z knihoven a tříd nebylo tak snadné. Jednalo se o reakci na skutečnost, že konzervativní skupiny v jejich komunitě chtějí zakázat knihy zabývající se sexualitou, genderem a rasou, informoval server Radio Wave.
Nejedná se o Ameriku jako celek, ale vybrané státy. Týká se to třeba Minnesoty a jiných konzervativnějších států. Počet zakázaných knih se tam vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední desetiletí. Americká nezisková organizace PEN, která se zasazuje o svobodu projevu, na jaře zveřejnila zprávu, podle které se „krize zákazu knih“ stále zhoršuje.
Lidé na to reagují, vytváří protestní skupiny a iniciativy a leckdy slaví ve svém počínání úspěchy. Třeba Osmnáctiletá studentka Shae Rossová z minneapolského předměstí Bloomington přesvědčila spolu se svými kamarády školní radu, aby vyřazování knih a dalších materiálů z knihoven a tříd nebylo tak snadné. „Pro spoustu teenagerů, LGBTQ mladých lidí, kteří možná jen mají pocit, že na střední nebo vysoké škole nemají dost přátel, nebo že nejsou dost populární, se literatura stává jakýmsi únikem,“ uvedla Rossová.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…