I když to může znít v 21. století ve svobodné zemi, jako je Amerika, jako naprosté sci-fi, místní se pustili do boje za to, aby vyřazování knih a dalších materiálů z knihoven a tříd nebylo tak snadné. Jednalo se o reakci na skutečnost, že konzervativní skupiny v jejich komunitě chtějí zakázat knihy zabývající se sexualitou, genderem a rasou, informoval server Radio Wave.
Nejedná se o Ameriku jako celek, ale vybrané státy. Týká se to třeba Minnesoty a jiných konzervativnějších států. Počet zakázaných knih se tam vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední desetiletí. Americká nezisková organizace PEN, která se zasazuje o svobodu projevu, na jaře zveřejnila zprávu, podle které se „krize zákazu knih“ stále zhoršuje.
Lidé na to reagují, vytváří protestní skupiny a iniciativy a leckdy slaví ve svém počínání úspěchy. Třeba Osmnáctiletá studentka Shae Rossová z minneapolského předměstí Bloomington přesvědčila spolu se svými kamarády školní radu, aby vyřazování knih a dalších materiálů z knihoven a tříd nebylo tak snadné. „Pro spoustu teenagerů, LGBTQ mladých lidí, kteří možná jen mají pocit, že na střední nebo vysoké škole nemají dost přátel, nebo že nejsou dost populární, se literatura stává jakýmsi únikem,“ uvedla Rossová.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…