Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Nedáte dopustit na čerstvě vyprané prádlo usušené na sluníčku? Také vám přijde, že voní lépe než to, které se sušilo v sušičce nebo na věšáku v obývacím pokoji? Dánští vědci nyní zjistili, co za tím stojí.

Tým vědců z univerzity v Kodani nakoupil několik obyčejných bílých ručníků ze stoprocentní bavlny. Odborníci je vyprali ve vodě a následně je nechali uschnout na různých místech. Některé pověsili na balkon na slunce, jiné sice ven, ale do stínu, další uvnitř budovy. Když prádlo uschlo, analyzovali pach pomocí přístrojů. Ukázalo se přitom, že z ručníků usušených na slunci se vonných látek vyloučilo nejvíce.

Vedoucí vědeckého týmu Silvia Pugliese pro americký deník New York Times vysvětlila, proč prádlo sušené na sluníčku pěkně voní: „Když prádlo vystavíte ultrafialovému záření, na molekulární úrovni probíhají reakce, jež vyústí ve vznik aldehydů a ketonů, tedy vonných látek.“ K podobným procesům nejspíš dochází i na jiných venkovních plochách. Podle vědců tento objev souvisí také s tím, proč to ve chvíli, kdy po dešti vyjde slunce, v přírodě příjemně voní.

Podle vědců je další zajímavostí u vůně prádla také to, že vyvolává silné vzpomínky. Jedná se přitom nejčastěji o zážitky z dětství. Experiment probíhal mezi lety 2018 a 2019. Informovala o tom dánská veřejnoprávní televize DR, přičemž výsledky výzkumu uveřejnili v odborném časopise Environmental Chemistry.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.