Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Nedáte dopustit na čerstvě vyprané prádlo usušené na sluníčku? Také vám přijde, že voní lépe než to, které se sušilo v sušičce nebo na věšáku v obývacím pokoji? Dánští vědci nyní zjistili, co za tím stojí.

Tým vědců z univerzity v Kodani nakoupil několik obyčejných bílých ručníků ze stoprocentní bavlny. Odborníci je vyprali ve vodě a následně je nechali uschnout na různých místech. Některé pověsili na balkon na slunce, jiné sice ven, ale do stínu, další uvnitř budovy. Když prádlo uschlo, analyzovali pach pomocí přístrojů. Ukázalo se přitom, že z ručníků usušených na slunci se vonných látek vyloučilo nejvíce.

Vedoucí vědeckého týmu Silvia Pugliese pro americký deník New York Times vysvětlila, proč prádlo sušené na sluníčku pěkně voní: „Když prádlo vystavíte ultrafialovému záření, na molekulární úrovni probíhají reakce, jež vyústí ve vznik aldehydů a ketonů, tedy vonných látek.“ K podobným procesům nejspíš dochází i na jiných venkovních plochách. Podle vědců tento objev souvisí také s tím, proč to ve chvíli, kdy po dešti vyjde slunce, v přírodě příjemně voní.

Podle vědců je další zajímavostí u vůně prádla také to, že vyvolává silné vzpomínky. Jedná se přitom nejčastěji o zážitky z dětství. Experiment probíhal mezi lety 2018 a 2019. Informovala o tom dánská veřejnoprávní televize DR, přičemž výsledky výzkumu uveřejnili v odborném časopise Environmental Chemistry.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…