Pacienti s přetrvávající ztrátou čichu po prodělání covidu-19 mohou obnovit své smysly pomocí čichové terapie. Každodenní trénink může urychlit zotavení a dát pacientům pocit kontroly nad svými čichovými schopnostmi.
Ve většině případů se čich vrátí do dvou týdnů po prodělání nemoci. Až 15 procent pacientů však trpí dlouhodobou ztrátou čichu, která může trvat několik týdnů až měsíců. Dlouhá doba regenerace buněk může být velmi frustrující. Objevuje se celková ztráta čichu či změna počitků, na které jsme zvyklí. Známé pachy najednou voní jinak. Pacienti navíc nezřídka popisují vjemy nepříjemného zápachu. S urychlením hojení čichových buněk však může pomoci právě čichový trénink.
Jako obzvláště efektivní se ukázaly vonné oleje, zejména růže, eukalyptus, citron a hřebíček. Lze však využít i různé druhy koření. Odborníci doporučují čichat několik různých vůní každé ráno a večer po dobu několika měsíců. Na každou vůni by si lidé měli vyhradit zhruba dvacet vteřin, během kterých se soustředěně pokusí zaznamenat nějaký pachový signál. Výsledky tréninku je dobré zapisovat pro lepší orientaci v pokrocích. Díky terapii se mohou pacienti aktivně podílet na svém uzdravení, a vzít tak kontrolu do svých rukou.
Zdroj: abScent
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat
Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…