Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých značek: Pribináček se stal hvězdou stříbrného plátna, která nezpychla

Pribináček je na českém trhu už přes 60 let. Foto: se svolením firmy Savencia

„Každý den, každý den, k svačině jedině… jedině pramen zdraví z Posázaví!“ Co je oním pramenem zdraví, ví díky chytlavé písničce snad každý. Kdy se ale začala krémová pochoutka vyrábět? A jak přišla ke svému jménu?

Tvarohovo-smetanový krém nazvaný Pribináček se na pultech obchodů objevil poprvé v roce 1954. Zákazníci ho ale mohli ochutnat už dřív, a to pod názvy Eva a Bivoj. Své stávající jméno získal Pribináček ve veřejné soutěži, v níž zvítězila vedoucí krémárny Jiřina Čapková. Od té doby je na kelímcích i slogan Pramen zdraví z Posázaví, jehož původ ale není znám.

Bez ohledu na svůj zrod se slogan výrobku zapsal do paměti Čechů díky obsazení Pribináčku do filmu Ať žijí duchové! z roku 1977, kde hrál roli velmi žádaného produktu. Součástí byla i nezapomenutelná písnička z dílny dua Uhlíř a Svěrák, Pribináček tak získal ve své době naprosto unikátní reklamu. Spolu s ním měla to štěstí i francovka Alpa, kterou ve filmu labužnicky popíjí rytíř Brtník z Brtníku.

Při svém zrodu byl Pribináček oděn do papírového kelímku s přiloženým dřívkem místo lžičky. V průběhu let se pak vizuálně proměňoval. „V roce 1993 se na obalu poprvé objevila ikona naší značky Kocourek Pribináček, který se stal neodmyslitelnou součástí značky, ve svém vývoji následoval dobu a stával se stále modernější pro dětské a dospělé spotřebitele,“ vzpomíná výrobce. Chuťově se naopak produkt snaží udržet co nejblíž k původní receptuře a jeho hlavními složkami zůstávají tvaroh a smetana.

Tak šel čas s vizuálem Pribináčku. Foto: se svolením firmy Savencia

Pribináček už ale dávno není jedináček. I když ten klasický u zákazníků stále vítězí, k dostání je i v příchutích kakao, karamel nebo borůvka. Mezi jeho vzdálenější příbuzné pak patří třeba mražená verze. Za zmínku stojí i skutečnost, že firma pro výrobu svých produktů používá pouze mléko z oblastí vzdálených maximálně třicet kilometrů od přibyslavské továrny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…