Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých značek: Pribináček se stal hvězdou stříbrného plátna, která nezpychla

Pribináček je na českém trhu už přes 60 let. Foto: se svolením firmy Savencia

„Každý den, každý den, k svačině jedině… jedině pramen zdraví z Posázaví!“ Co je oním pramenem zdraví, ví díky chytlavé písničce snad každý. Kdy se ale začala krémová pochoutka vyrábět? A jak přišla ke svému jménu?

Tvarohovo-smetanový krém nazvaný Pribináček se na pultech obchodů objevil poprvé v roce 1954. Zákazníci ho ale mohli ochutnat už dřív, a to pod názvy Eva a Bivoj. Své stávající jméno získal Pribináček ve veřejné soutěži, v níž zvítězila vedoucí krémárny Jiřina Čapková. Od té doby je na kelímcích i slogan Pramen zdraví z Posázaví, jehož původ ale není znám.

Bez ohledu na svůj zrod se slogan výrobku zapsal do paměti Čechů díky obsazení Pribináčku do filmu Ať žijí duchové! z roku 1977, kde hrál roli velmi žádaného produktu. Součástí byla i nezapomenutelná písnička z dílny dua Uhlíř a Svěrák, Pribináček tak získal ve své době naprosto unikátní reklamu. Spolu s ním měla to štěstí i francovka Alpa, kterou ve filmu labužnicky popíjí rytíř Brtník z Brtníku.

Při svém zrodu byl Pribináček oděn do papírového kelímku s přiloženým dřívkem místo lžičky. V průběhu let se pak vizuálně proměňoval. „V roce 1993 se na obalu poprvé objevila ikona naší značky Kocourek Pribináček, který se stal neodmyslitelnou součástí značky, ve svém vývoji následoval dobu a stával se stále modernější pro dětské a dospělé spotřebitele,“ vzpomíná výrobce. Chuťově se naopak produkt snaží udržet co nejblíž k původní receptuře a jeho hlavními složkami zůstávají tvaroh a smetana.

Tak šel čas s vizuálem Pribináčku. Foto: se svolením firmy Savencia

Pribináček už ale dávno není jedináček. I když ten klasický u zákazníků stále vítězí, k dostání je i v příchutích kakao, karamel nebo borůvka. Mezi jeho vzdálenější příbuzné pak patří třeba mražená verze. Za zmínku stojí i skutečnost, že firma pro výrobu svých produktů používá pouze mléko z oblastí vzdálených maximálně třicet kilometrů od přibyslavské továrny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…