Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých značek: Nanuk Míša je pro Čechy srdcovkou a ve světě unikátem

Míša je český nanukový oblíbenec. Foto: se svolením společnosti Unilever

Teplé dny lákají do ulic a často také na zmrzku nebo nanuka. Máte i vy svého zmrzlého oblíbence? Podle spotřebitelských výzkumů je polovina Čechů spokojená, když v mrazáku najdou tvarohového Míšu. Jak přišel ke svému jménu? Vycestoval někdy za hranice? A změnila se v průběhu let jeho receptura?

Nanuk Míša vznikl v roce 1962 jako reakce na oblibu tvarohových dezertů, kterých si lidé v poválečném Československu cenili především pro jejich vysokou nutriční hodnotu. Už tehdy byl na obalu medvěd, tedy Míša. „Původně šlo o medvěda ledního, protože v Československu bývalo zvykem inspirovat se pro název mražených dobrot polární tematikou, ať už šlo Míšu, nebo třeba Eskymo a Ledňáčka, ale i o samotné slovo nanuk,“ vysvětluje Lenka Adámková ze společnosti Unilever, pod kterou výrobek spadá.

Původní Míša se vyráběl v pražských Vysočanech ze směsi tučného tvarohu, smetany a cukru. Oproti tomu současnému byl menší, měl tvar kvádru a byl zabalený v pergamenovém papíru. Na přelomu 60. a 70. let se jeho výroba přesunula do Zdounek u Kroměříže, kde nanuk získal novou podobu – přibylo dřívko, kakaová poleva a vyrostl na velikost 55 mililitrů. V této podobě se prodává dodnes.

Portfolio Míšů je široké, ten klasický ale zůstává favoritem. Foto: se svolením společnosti Unilever

A že se neprodává málo! Za loňský rok si lidé koupili přes 25 milionů Míšů a podle průzkumů jde u Čechů o vůbec nejoblíbenější nanuk. Zároveň je v tomto Česko poměrně výjimečné. „Míša je typicky česko-slovenská dobrota. Tvarohová chuť je totiž zcela unikátní, nikde na světě nemá tvarohová zmrzlina tak výsadní postavení. Nicméně Míša se pod názvem Túróice prodává i v Maďarsku,“ uvádí Adámková.

Přestože největším favoritem zákazníků zůstává klasický tvarohový Míša, na trhu je ještě několik ovocných variant, kelímkový Míša Protein nejen pro sportovce a dětský Míšánek určený hlavně dětem. „Je bez polevy a velký tak akorát pro dětské ručičky. Důraz jsme kladli především na nutriční hodnoty, aby z této tvarohové svačinky měli dobrý pocit i rodiče – je zdrojem bílkovin, bez lepku, bez umělých barviv a aromat. A co je nejdůležitější: dětem moc chutná,“ uzavírá Adámková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…