Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: Nábytek TON z českého dřeva dělá radost po celém světě 

3 minuty radosti
Technologií ohýbání dřeva je TON unikátní. Foto: TON

Městečko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku je domovem asi osmi tisíc obyvatel a také jedné výjimečné továrny. V té se už přes 160 let vyrábí nábytek ze dřeva pocházejícího z českých a slovenských lesů. Čím je firma TON unikátní? A jaký kus nábytku je z její nabídky nejoblíbenější? 

Továrna na Ohýbaný Nábytek. Už samotné sousloví, které dalo firmě název, v sobě ukrývá takřka vše podstatné. Vystihuje portfolio společnosti a zároveň i technologii výroby, která spočívá právě ve strojovém i ručním ohýbání nábytku. To je pro TON charakteristické, navíc ve světě tuto technologii používá pouze několik firem, a právě díky ní vznikají jedinečné produkty.

Provoz továrny byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen v roce 1861, jde tak o nejstarší továrnu svého druhu na světě. Zakladatel Michael Thonet si místo zvolil pro jeho obklopení bukovými lesy, jež nabízely dostatek materiálu pro výrobu. Díky unikátní technologii i neobvyklému systému organizace práce se společnosti dobře dařilo, a to i v zahraničí, kam ve velkém vyváží dodnes. Po první světové válce vznikla fúze Thonet-Mundus, z níž se po druhé světové válce stal národní podnik Thonet, který byl následně v roce 1953 přejmenován na dnešní TON.

Foto: TON

Zatímco základní technologie a místo výroby zůstaly v průběhu let neměnné, leccos se naopak proměnilo. „Nad inovacemi přemýšlíme denně. Technologický posun a automatizace výroby jsou dnes podmínkou pro přežití každé výrobní firmy. Od roku 2010 navíc spolupracujeme s předními českými i zahraničními designéry. Produktové portfolio tak tvoří klasická řada ohýbaného nábytku doplněná o novodobé produkty,” říká marketingová specialistka firmy Lenka Sršňová.

Právě tento krok znamenal pro společnost důležitý milník, kdy se posunula od masové výroby nábytku k vlastní tvorbě, čímž také výrazně vzrostl zájem o její produkty. Zároveň tak k dlouhodobě nejznámějšímu produktu – židli č. 14, která se nachází i v logu firmy – přibyl novodobý oblíbenec v podobě židle Merano. 

Foto: TON

Zmíněné informace ukazují, že firma neusíná na vavřínech, ale snaží se držet krok s dobou. „Dnes pracujeme hlavně na čistém a konzistentním portfoliu firmy s hlavním cílem tvořit nadčasové produkty. Chceme, aby nábytek z Bystřice pod Hostýnem přetrval několik generací. Aby se u něj setkávaly celé rodiny s přáteli a prožívaly radost při trávení společných chvil. O tom by přece měl život být,” uzavírá Sršňová. 

Autorský článek Kristýny Motlové

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…