Při svém výletu si vyfotil zajímavého pavoučka. O dva roky později po něm zvířátko pojmenovali.

Člověka nejvíce potěší objevy a úspěchy, které přijdou nečekaně a neplánovaně. Podobný osud zažil australský amatérský fotograf Stuart Harris, který si při jednom ze svých výletů vyfotografoval malého různobarevného pavoučka. O několik měsíců později byl pavouček po Australanovi pojmenován. Maratus harrisi totiž do té doby nefiguroval v žádném seznamu dosud objevených druhů.

K náhodnému objevu došlo v roce 2008. Stuart Harris se vypravil na jeden ze svých tradičních výletů do Národního parku Namagdi, který leží asi 40 kilometrů od australského hlavního města Canberry. Při putování krajinou si všiml pestrobarevného pavoučka, který seděl na žlutém lístku. Vytáhl tedy svůj fotoaparát a pomocí makro snímku si zhruba čtyřmilimetrovou drobotinu zvěčnil. S fotografií pavoučka se následně pochlubil na sociálních sítích a užíval si spousty pozitivních ohlasů, které mu fotka přinesla.

Jedna z odpovědí jej však překvapila. Doktor Jürgen Otto, odborník na pavouky čeledi skákavkovitých, Harrise požádal, aby se pokusil pavoučka najít a živého přinést. Hledání zabralo Harrisovi téměř dva roky, ale nakonec byl ve svém snažení úspěšný. Pestrobarevný pavouček byl poté pojmenován po svém objeviteli – Maratus harrisi. Osminohý drobek své obdivovatele zaujme nejen překrásným zbarvením, ale také neotřelými tanečními kreacemi, které během námluv používá.

Zdroj i foto: http://nedd.tiscali.cz/testoval-makro-objevil-novy-druh-pavouka-241976

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura