Přerovské muzeum odhalí pravdy a mýty pravěku

Zdroj fotografie: Facebook Muzea Komenského v Přerově

Ať jsou vašimi hrdiny Havranpírko a Veveřice z Osady Havranů, nebo jste spíš fanoušky animované Doby ledové, výstava Muzea Komenského v Přerově „Příběhy z pravěku“ vás určitě zaujme. Organizátoři se zábavnou formou snaží všem objasnit nejčastější omyly a zkreslené představy, které všichni o pravěku máme, ať už z knih anebo filmů.

Výstava návštěvníky provede bohatou historií, začne u neandrtálců a přes jeskynní malby a záhadné pohřby se dostane až ke kontaktu s velký1i středomořskými civilizacemi. Ústředním motivem bude pohřeb ženy z osady u Hlinska na Přerovsku, o které se dozvíte novinky z výsledků vědeckých laboratorních analýz. „Příběh Dámy z Hlinska na své zpracování teprve čeká – inspirujte se osudem skutečného Ötziho, muže z ledovce, který byl jakýmsi dějinným současníkem naší ženy. Jeho příběh obletěl celý svět a dostal se kromě dobrodružného románu i na plátna kin. I vy můžete v naší literárně výtvarné soutěži stvořit podobný,“ přiblížil Aleš Dreschler, kurátor výstavy.

Unikátní bude i možnost podívat se na model neandrtálského muže zapůjčeného z Moravského zemského muzea v Brně. Díky informacím z kosterních pozůstatků z La Chapelle, svalových úponů a detailů jako vlasy nebo jizvy se každý může podívat, jak neandrtálec vypadal. Vernisáž výstavy proběhne dnes od 17 hodin ve Slavnostní zámecké síni města Přerova.

Autor článku

Eva Krejčí