Přerovské muzeum odhalí pravdy a mýty pravěku

Zdroj fotografie: Facebook Muzea Komenského v Přerově

Ať jsou vašimi hrdiny Havranpírko a Veveřice z Osady Havranů, nebo jste spíš fanoušky animované Doby ledové, výstava Muzea Komenského v Přerově „Příběhy z pravěku“ vás určitě zaujme. Organizátoři se zábavnou formou snaží všem objasnit nejčastější omyly a zkreslené představy, které všichni o pravěku máme, ať už z knih anebo filmů.

Výstava návštěvníky provede bohatou historií, začne u neandrtálců a přes jeskynní malby a záhadné pohřby se dostane až ke kontaktu s velký1i středomořskými civilizacemi. Ústředním motivem bude pohřeb ženy z osady u Hlinska na Přerovsku, o které se dozvíte novinky z výsledků vědeckých laboratorních analýz. „Příběh Dámy z Hlinska na své zpracování teprve čeká – inspirujte se osudem skutečného Ötziho, muže z ledovce, který byl jakýmsi dějinným současníkem naší ženy. Jeho příběh obletěl celý svět a dostal se kromě dobrodružného románu i na plátna kin. I vy můžete v naší literárně výtvarné soutěži stvořit podobný,“ přiblížil Aleš Dreschler, kurátor výstavy.

Unikátní bude i možnost podívat se na model neandrtálského muže zapůjčeného z Moravského zemského muzea v Brně. Díky informacím z kosterních pozůstatků z La Chapelle, svalových úponů a detailů jako vlasy nebo jizvy se každý může podívat, jak neandrtálec vypadal. Vernisáž výstavy proběhne dnes od 17 hodin ve Slavnostní zámecké síni města Přerova.

Související články

Inspirace

Akce Sculpture Line oživuje celé léto Prahu i Plzeň sochami

Inspirace

Stáří může být cool! Festival inspiruje k mezigenerační spolupráci

Inspirace

Jedinečné modely vozidel slibuje výstava For Model

Inspirace

Pražská výstava orchidejí představí nejvzácnější druhy

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová