Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přeprava nemusí být utrpením. Přelomová cestovní aplikace zapojí vlak i koloběžku

2 minuty radosti
Ilustračí foto: Pixabay

Cestování v tuzemsku bude jednodušší a efektivnější. Postará se o to nová aplikace, která zvládá za uživatele naplánovat ideální kombinaci způsobů dopravy. Na rozdíl od obdobných služeb na trhu zohlední potřeby handicapovaných i těžké zavazadlo.

Takzvaný multimodální plánovač tras bude k dispozici městům, samosprávám a operátorům veřejné dopravy pro zajištění pohodlného pohybu obyvatel. Společný projekt Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT a společnosti CEDA Maps a. s. zajistí cílovým uživatelům možnost plánovat trasy pomocí kombinace různých způsobů dopravy, a to i s využitím lokálně sdílených prostředků. 

Foto: se svolením CEDA maps a. s.

„V současnosti jsou sice k dispozici různé plánovače tras, ale žádný z nich není zaměřený přímo na česká města. Nezohledňují možnosti lokálně sdílených prostředků, jako jsou například kola či koloběžky. S nevhodně zvolenými trasami se potýkají především pohybově znevýhodnění lidé.  Autoři Plánovače se těmto nedostatkům chtějí vyhnout. Jejich řešení je nejen unikátní, ale i doposud na trhu nedostupné,“ přiblížil podstatu projektu Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky, která řešitele finančně podpořila.

Inovativní plánovač byl vyvíjen se zapojením skutečných uživatelů z předem vybraných cílových skupin, kteří testovali všechny fáze procesu. Experti použili různé výzkumné metody, například hloubkové rozhovory, interaktivní workshopy a testování prototypů. Díky tomu mohli vývojáři lépe určit potřeby a preference cestujících. Výsledkem je plánovač tras, který je pro uživatele přívětivější a srozumitelnější. Nyní má před sebou pilotní provoz ve více vytipovaných lokalitách, jednou z nich je město Brno a jeho okolí. Jeho hlavním cílem bude umožnit cestujícím pohodlnější dojíždění do města.

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

V Maroku byly nalezeny fosilie druhohorního mořského obra

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…