Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Překvapení pro Chilany. Jedna z nejvzácnějších koček na kontinentu žije na předměstí metropole

Ilustrační foto: CaTi0604, Wikimedia Commons

Andská kočka je jedna z nejohroženějších v Jižní Americe a žije především na kamenitých náhorních planinách stejnojmenného pohoří. O to větší bylo překvapení ochránců přírody, když se jim ji podařilo zachytit fotopastí v rezervaci nedaleko hlavního města Santiaga de Chile.

Čtyřkilová šelma připomíná miniaturu sněžného leoparda. V Andách žije posledních 1 400 dospělých jedinců, avšak její pozorování na okraji milionové metropole naznačuje svítání na lepší zítřky –⁠ ohrožená kočka dokáže žít v blízkosti lidí. „Ještě jsme neobjevili populaci žijící tak blízko velkého města,“ řekl deníku Guardian ochránce přírody Bernardo Segura. „To mění, co víme o andských kočkách, nález může nabídnout řešení, jak chránit tento a další druhy v širším horském ekosystému, který je velmi nedostatečně prozkoumán. Nález jednoho z nejnepolapitelnějších zvířat na světě hned za Santiagem to nápadně potvrzuje,“ dodává Segura.

K průlomovému pozorování šelmy vedla právě jeho všímavost. Zjistil, že v přírodní rezervaci Parque Mahuida na okraji metropole se vyskytuje velké množství horských viskačí, hlodavců z rodu činčilovitých, které patří k oblíbené kořisti andské kočky. Nastražil proto fotopasti a v červenci se mu povedlo poprvé kočku zachytit. Od té doby se mu podařilo pořídit přes čtyřicet videí. „Zatím se mi povedlo identifikovat tři různé kočky, které okolo kamery pravidelně prochází. To naznačuje, že jde o jejich teritorium a ne náhodné setkání,“ vysvětluje Segura.

Krom toho, že je přítomnost těchto koček v blízkosti lidí povzbudivá, poskytuje jejich santiagské bydliště také lepší možnosti výzkumu. Vědci nemusí za pozorováním jejich chování vyrážet na několikadenní výpravy do odlehlého vysokohorského terénu. Díky internetovému pokrytí se k záběrům dostanou přímo z domova a kamery nainstalují při několikahodinové procházce. Zároveň mohou nasbírat trus koček pro genetickou analýzu, která odhalí, jestli patří k některé z pěti dosud známých izolovaných populací, nebo jde o další větev. Všechny sesbírané informace pak povedou k lepší ochraně tohoto vzácného druhu kočky.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…