V Česku je po dvou letech k vidění vzácný přírodní úkaz. U vstupu do některých jeskyní Moravského krasu najdete tuto zimu ledové krápníky, takzvané ledouchy.
Ledouchy zdobí vstupní portál Sloupsko-šošůvské jeskyně nebo jeskyně Kůlka. Nacházejí se také v Lidomorně u Holštejna, v Pekárně či v malých jeskyních u Rudice. U cesty na Skalní mlýn je přitom také k vidění dokonce ledopád. „Poslední dvě zimy byly teplé, ledouchy se v jeskyních neutvořily. Letošní zimu to ale bylo jiné,“ uvedl pro Ekolist zástupce chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
Jak takový ledouch vznikne? K jeho vytvoření je zapotřebí, aby skalní masiv nejdříve nasákl vodou, která ze skály skapává. Následně musí přijít silný mráz, což se letos podařilo. Ledouchy jsou přes metr vysoké, některé mají podobu obrácené koruny, kdy ledové krápníky vytvoří několik ostnů vedle sebe.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…