Milovníci astronomických jevů mají v červnu další důvod k radosti. V noci z 21. na 22. června bude možné pozorovat téměř nejníže položený úplněk, který lze v Česku vidět. Tak zvaný Jahodový úplněk bude možný spatřit ještě příští rok, poté až za 18 let.
Podle odborníků z Astronomického ústavu Akademie věd ČR Měsíc na některých místech nevystoupá výš než 10 stupňů nad obzor. Důvodem je, že Měsíc bude poblíž nejjižnějšího bodu své dráhy, která je mírně skloněná od roviny dráhy zemské. Toto místo se pak nachází v souhvězdí Střelce.
Lidem se při východu a západu bude Měsíc jevit větší než obvykle, což je optická iluze způsobená porovnáváním Měsíce se vzdálenými objekty na obzoru. Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě upozorňuje, že Měsíc bude mít žlutější zbarvení a menší jas.
Pozorování tohoto Jahodového Měsíce může ovšem narušit počasí, zejména páteční bouřky na Moravě a ve Slezsku, jak varuje Český hydrometeorologický ústav. Pokud to tedy letos nevyjde, další šanci budete mít 11. června příštího roku, poté až 22. června 2043.
Jahodový Měsíc získal svou přezdívku od původních obyvatel Ameriky, protože v tomto období dozrávají lesní jahody. Podle Centra pro indiánská studia je tento jev také znám jako Kvetoucí Měsíc mezi obyvateli oblasti Velkých jezer.
Toto období je obecně bohatý na fascinující nebeské úkazy, které stojí za to sledovat. Kromě nočních svítících oblaků a množství družic viditelných až do července bude možné sledovat také nejpozdější západ Slunce, a to 25. června ve 21:02. Pozorovatelná byla dříve hvězda Spica v konjunkci s Měsícem. V květnu se na obloze objevila rovněž silná polární záře a meteorické roje Akvaridy a Lyridy.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…