Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přehlížená, ale přesto fascinující. Ptákem roku 2021 je káně lesní

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Vzácní a ohrožení ptáci si naši pozornost získají velmi snadno. Stejně pozoruhodné druhy, které ale máme takřka na dosah, si ji však nezaslouží o nic méně. Česká společnost ornitologická (ČSO) proto ptákem roku vyhlásila našeho nejhojnějšího dravce, aby upozornila na jeho jedinečnost.

Ptákem roku 2021 se stala káně lesní, a přebírá tak pomyslné žezlo od jiřičky obecné. Ornitologové tím chtějí zviditelnit tento dokonale přizpůsobivý druh, který vynalézavě přežívá a prosperuje v krajině pozměněné člověkem. A právě proto, že je lidem blízko, přináší jedinečnou příležitost nahlédnout do světa dravých ptáků.

Káně lesní má rozpětí křídel až 128 centimetrů. Zdroj fotografie: Pixabay

Titul Pták roku získal dravec teprve potřetí od začátku udělení tohoto ocenění v roce 1992.  „V roce 2002 byla ptákem roku poštolka obecná, v roce 2006 orel mořský. Poznávání dravců není mezi laickou veřejností rozšířené kvůli jejich malé početnosti a plachosti. Pro káni to ale neplatí, pozorovat ji může každý a ani ho to nebude stát velké úsilí. Žádný jiný dravec není lidem blíže než právě káně,“ vysvětluje Petr Voříšek, autor odborných publikací o káni z ČSO.

Káně lesní je nejrozšířenějším a nejpočetnějším českým i evropským dravcem. Nejčastěji se živí hlodavci, především hraboši, a tak jej zemědělci na svých polích vítají s otevřenou náručí. Otrávení hraboši jsou však jednou z hrozeb, kterým musí tito draví ptáci čelit. Tou druhou jsou všudypřítomné dráty a sloupy elektrického vedení.

K zajímavostem o tomto ptačím druhu, který se dožívá až 20 let, patří také jeho české pojmenování. Přesto, že jej máme tendenci skloňovat podle vzoru kuře, je káně rodu ženského.

Zdroj: birdlife.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie