Bojuje za rovnoprávnost Romů, vyvrací předsudky v české společnosti a podporuje LGBT+ komunitu mezi Romy. Další ocenění Laskavec roku 2022 získal David Tišer, hrdina nejen romské veřejnosti.
Jaké předsudky a mýty v české společnosti o Romech kolují?
Odpovědět na tuto otázku by zabralo mnoho času. Bohužel těch předsudků a stereotypů o Romech je ve společnosti opravdu mnoho. Mnohé jsou ale zapříčiněny tím, že často zaměňujeme romskou kulturu s kulturou chudoby.
Věnujete se takzvanému artivismu. Jak může umění přispět ke změně předsudků ve společnosti?
Artivismus kombinuje slovo umění a aktivismus. Můžeme tedy říct, že se jedná o umělecký aktivismus. Ten se v posledních letech vyvíjel jako protiválečný a protiglobalizační protest, který se i nadále rozšiřuje. V mnoha případech se umělečtí aktivisté pokoušejí prosazovat politické agendy uměleckými prostředky, ale také se soustředí na to, aby do povědomí lidí dostaly sociální, environmentální a technické problémy. Umění vždy bylo prostředkem, jak bořit bariéry, a v současné době tomu není jinak. My věříme, že můžeme tyto bariéry odstranit společně.
Založil jste k tomuto účelu organizaci ARA ART. Čemu se věnuje?
ARA ART propojuje lidi, umění, akci i přesvědčení v souvislou činnost, věnujeme se v něm třem oblastem. V rámci artivismu připravujeme vlastní divadelní hry. Záměrem divadelní skupiny ARA ART od počátku bylo a nadále zůstává využití potenciálu autorské divadelní tvorby jednak k etablování a zviditelnění romských herců, a pak také k prezentaci aktuálních a palčivých témat, která se vztahují k Romům a v mainstreamovém uměleckém prostoru se takřka nevyskytují. Pořádáme také různé festivaly a akce, například multižánrový festival romské kultury v Plzni ARA FEST. Kromě toho provozujeme putovní galerii a připomínáme veřejnosti významné romské dny.
Druhou oblastí je Leadership program. V rámci něj podporujeme zástupce menších romských neziskových organizací na úrovni jejich osobního a profesního rozvoje. Podporujeme zejména menší či začínající iniciativy, které realizují nebo chtějí realizovat občansky aktivní Romové z různých koutů České republiky.
Třetí a velmi důležitou oblastí je romská LGBT+ menšina.
Jaké aktivity podnikáte za účelem přiblížení LGBT+ problematiky Romům?
Jsme nezisková organizace, která se jako jediná v Evropě věnuje romské LGBT+ menšině a otázce její vícečetné diskriminace. Tato menšina často čelí diskriminaci nejen ze strany většinové společnosti z důvodu etnického původu nebo sexuální orientace, ale také ze strany romské společnosti. Někteří tradičnější Romové vnímají LGBT+ komunitu jako něco nepřijatelného. Někdy dochází až k exkomunikaci LGBT+ Romů z rodiny či celé komunity, a tak se ocitnou bez střechy nad hlavou, sami, bez rodiny a přátel.
My reagujeme na kritickou situaci romské LGBT+ menšiny, která je jako objekt různých forem znevýhodnění a vícenásobné diskriminace vytěsňována z inkluzivních a integračních politik a opatření. Periferní postavení této komunity prohlubuje jejich zranitelnost a posiluje riziko nenávistných projevů, stigmatizace, homofobie a celkové společenské neakceptace.
Pravidelně organizujeme setkávání romské LGBT+ menšiny, a to jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Založili jsme poradnu řeknu.to, kam se mohou obrátit lidé z komunity pro pomoc či radu.
Mění se nějak pohled Romů v Česku na LGBT+ komunitu?
Ano. Již 10 let se věnujeme osvětě, pořádáme veřejné diskuze a konference. Sdílíme příběhy a dobré praxe, a to vše má samozřejmě vliv na celou společnost.
Jaké pocity máte z ocenění Laskavec?
Za každé ocenění jsem velmi vděčný a vážím si toho. Nikdy jsem svou práci nedělal s vidinou toho, že bych za to mohl být oceněný. Ovšem je nutno podotknout, že jsem na to nikdy nebyl sám. Děkuj celému mému týmu, který byl od počátku se mnou.
Kde vás nebo vaše umělecké projekty mohou lidé vidět?
Kulturní akce a divadelní představení je možné vidět po celé republice. Ideální je sledovat facebook ARA ART nebo naše webovky. Naše divadelní představení Gádžové jdou do nebe a Bídnici je možné vidět v Brně v Divadle Husa na provázku.
David Tišer
David se věnuje artivismu, ve kterém propojuje aktivismus s uměním prostřednictvím organizace ARA ART, kterou založil. Proti předsudkům a stereotypům vůči Romům bojuje již 20 let. Se svými kolegy se snaží české veřejnosti ukázat, že Romové jsou lidé stejně jako ostatní. Zároveň učí romskou komunitu, že mít odlišnou sexuální orientaci je v pořádku.
Autorský článek Venduly Čermákové
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…