Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přebytky zahraničního obchodu jsou nejvyšší v historii

Ilustrační foto. Zdroj: Dollar Photo Club

Letošní rok započal zahraniční obchod České republiky rekordně. V únoru skončil přebytkem 22 miliard korun. Předběžné údaje, které znamenají v meziročním srovnání nárůst o 4,5 miliardy korun, zveřejnil Český statistický úřad. Pozitivní výsledek způsobil přebytek v obchodu se stroji a dopravními prostředky a také pokles schodku u nápojů a tabáku.

Bilance zahraničního obchodu s přebytkem 22 miliard korun předčila očekávání analytiků. Výsledky zahraničho obchodu podle ekonoma investičního bakovnictví Komerční banky Viktora Zeisela mohou podpořit posilování koruny směrem k úrovni kurzového závazku na 27 korun za euro. „Tento trend by ale mohla zpomalit statistika spotřebitelských cen, kdy by inflace podle nás měla vykázat další pokles,“ uvedl. Exportérům podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy svědčí i oslabovaná koruna, která zvyšuje jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

Začátek roku v Česku také přinesl výrazné zrychlení dynamiky zahraničního obchodu, konstatuje Zeisel. Vývoz se v únoru proti loňsku zvýšil o pět procent na 284 miliard korun, dovoz rostl o 3,5 procenta na 262 miliard korun. Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v únoru s meziročním nárůstem o dvě miliardy.

 

Zdroj: ČTK

Související články

Byznys

Růst české ekonomiky předčil všechna očekávání

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.