Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Růst české ekonomiky předčil všechna očekávání

2 minuty radosti

V 1. čtvrtletí letošního roku zaznamenala česká ekonomika výrazný růst. Hrubý domácí produkt narostl mezičtvrtletně o 0,8 procenta, meziročně dokonce o 2,9 procenta, což je o 0,4 procenta více, než bylo předpokládáno. Jde o nejvyšší vzestup české ekonomiky od třetího čtvrtletí 2008.

Za růstem hrubého domácího produktu stojí zvyšující se domácí i zahraniční poptávka, a také porovnání s předchozím rokem, kdy se české ekonomice příliš nedařilo. Původní odhad předpovídal nejrychlejší růst za poslední tři roky, ekonomika však připravila příjemné překvapení.

Předseda představenstva skupiny Accolade Milan Kratina je přesvědčen, že ekonomika zdravě roste. Dochází ke zvyšování poptávky, firmy vyprodávají staré zboží, zlepšují si cash flow a celkově dochází také k růstu objemu investic.

Podobně situaci vidí i Jiří Moser, který působí jako řídící partner PricewaterhouseCoopers v České republice. Podle něj za vzestupem stojí oživení zahraniční poptávky, nejvíce německé, investice firem a domácnosti, které začínají více utrácet. Pokračujícímu trendu by nemělo nic bránit, což se odráží i v optimistických očekáváních největších českých firem.

V následujících letech odhaduje ministerstvo financí růst hrubého domácího produktu o 2 procenta v roce 2015 a 2,1 v roce následujícím. Česká národní banka předpokládá v dalších letech posílení české ekonomiky dokonce o 3,3 procenta.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ceska-ekonomika-rust-1-ctvrtleti-2014-dtw-/ekonomika.aspx?c=A140701_090506_ekonomika_hro

Související články

Byznys

Globální ekonomika poroste o téměř čtyři procenta

Byznys

Česká ekonomika i nadále zvyšuje svou výkonnost, přiblíží se průměru eurozóny

Byznys

Ekonomika eurozóny má i nadále růst

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.