Růst české ekonomiky předčil všechna očekávání

V 1. čtvrtletí letošního roku zaznamenala česká ekonomika výrazný růst. Hrubý domácí produkt narostl mezičtvrtletně o 0,8 procenta, meziročně dokonce o 2,9 procenta, což je o 0,4 procenta více, než bylo předpokládáno. Jde o nejvyšší vzestup české ekonomiky od třetího čtvrtletí 2008.

Za růstem hrubého domácího produktu stojí zvyšující se domácí i zahraniční poptávka, a také porovnání s předchozím rokem, kdy se české ekonomice příliš nedařilo. Původní odhad předpovídal nejrychlejší růst za poslední tři roky, ekonomika však připravila příjemné překvapení.

Předseda představenstva skupiny Accolade Milan Kratina je přesvědčen, že ekonomika zdravě roste. Dochází ke zvyšování poptávky, firmy vyprodávají staré zboží, zlepšují si cash flow a celkově dochází také k růstu objemu investic.

Podobně situaci vidí i Jiří Moser, který působí jako řídící partner PricewaterhouseCoopers v České republice. Podle něj za vzestupem stojí oživení zahraniční poptávky, nejvíce německé, investice firem a domácnosti, které začínají více utrácet. Pokračujícímu trendu by nemělo nic bránit, což se odráží i v optimistických očekáváních největších českých firem.

V následujících letech odhaduje ministerstvo financí růst hrubého domácího produktu o 2 procenta v roce 2015 a 2,1 v roce následujícím. Česká národní banka předpokládá v dalších letech posílení české ekonomiky dokonce o 3,3 procenta.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ceska-ekonomika-rust-1-ctvrtleti-2014-dtw-/ekonomika.aspx?c=A140701_090506_ekonomika_hro

Autor článku

Michaela Hýžová

Tagy: