Patříte mezi příznivce ekologického přístupu v zemědělství? Pak vás jistě potěší rozhodnutí Prahy, která nabídne 430 hektarů svých polí ekologickým zemědělcům. Cílem je zlepšit životní prostředí a pomoci v boji se suchem. Pole budou rozdělena na maximálně pětihektarové plochy a používání chemických prostředků bude zakázané.
„Nové podmínky jsou postaveny na principu odpovědného přístupu ke krajině. V dnešní době klimatických změn a zásadního zhoršování kvality zemědělské půdy je důležité přijmout taková opatření, která nám pomohou v boji proti suchu a klimatickým změnám,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček. Ze zhruba 14 tisíc hektarů zemědělské půdy v hlavním městě vlastní Praha 1460 hektarů, z nichž téměř pět set bude nyní propachtováno.
Rozdělením polí vznikne necelých 30 kilometrů mezí, které budou sedm metrů široké. Některé z nich by měly být zatravněné, na dalších budou i stromy. Meze budou určeny živočichům i rostlinám. V plánu je, že je budou udržovat pachtýři, případně chovatelé, jenž projeví zájem. Zemědělci budou muset dodržovat dané osevní postupy, například nebude možné dva roky po sobě vysadit stejnou plodinu. Také by měli používat organická hnojiva a hlubokou orbu.
Půdu se už podařilo rozdělit u Dolních Počernic nebo ve Slivenci. Tam vznikla tři pole o šířce 30 metrů. Na každém z nich roste jiná plodina.
Zdroj: Ekolist.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to
Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…