Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha podpoří turismus i pohodlnou dopravu městem. Co je nového v české metropoli?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

V říjnu představili zastupitelé hlavního města hned 3 nové projekty. Ať už se jedná o poctu českému umění, změny v dopravě či novou turistickou kampaň, občané se mají na co těšit.

Lítačka i pro kola

Elektronická předplatní jízdenka, takzvaná Lítačka, nově platí i pro sdílená kola. Občané Prahy mohou k přepravě zdarma využít kola od firem Rekola a Nextbike, a to čtyřikrát denně po dobu patnácti minut. K odemčení kol jim stačí předplatné na Lítačce, v aplikaci, na platební kartě nebo Inkartě Českých drah.

Sdílená kola jsou nově propojená s Pražskou integrovanou dopravou. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Pilotní provoz nového systému skončí s příchodem zimy, kdy vedení města zhodnotí zájem občanů i funkčnost systému a zváží jeho trvalé zavedení. „Kola a MHD se nevylučují. Naopak se mohou výborně doplňovat, když se potřebujeme rychle dostat třeba ke stanici metra,“ uvedl radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr. Město navíc občanům vyjde vtříc také hromadnou instalací cyklostojanů u stanic metra a tramvajových uzlů.

Praha jako exkluzivní destinace

Přilákat do metropole zahraniční turisty a pozvednout status Prahy má za úkol nová online kampaň Prague City Tourism. Prostřednictvím série fotografií a videospotů chce město vyzdvihnout místní kvalitní služby, ubytování, umění a tvorbu. Prahu představuje jako značkovou evropskou lokalitu, která stojí za návštěvu.

Nová kampaň cílí na kultivovaný turismus. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Chceme hlavní město zbavit nálepky levného alkoturismu. Budujeme z Prahy novou značku, která osloví zejména kultivovanou klientelu se zájmem o kulturu, památky nebo kvalitní gastronomii. Největším přínosem pro město je turista, který bude mít k naší metropoli osobní vztah a bude se sem rád vracet,“ uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

Pátá pocta Jaroslavu Foglarovi

Pátá lavička Jaroslava Foglara nově stojí v ulici Korunní vedle pobočky Městské knihovny. Ručně vyřezávaná pocta českému umělci je věnovaná knize Tajemná Řásnovka. Lavička je významná především svým umístěním. Nachází se totiž v těsné blízkosti Foglarova bydliště i památné rýhy, o které kniha pojednává:

Nová foglarovská lavička stojí v ulici Korunní. Zdroj: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Kdysi před dávnými lety udělal kterýsi neznámý chlapec do této měkké obruby po celé její délce hřebíkem rýhu. A od té doby každý hoch i děvče, kteří tudy šli, jeli prstem nebo obrácenou tužkou či alespoň kouskem dřívka v této rýze jako v koleji. Touto rýhou projely prsty nejen všech dnešních chlapců a děvčat Řásnovky, ale i jejich otců a snad i dědů.

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy, Skautská nadace Jaroslava Foglara

Související články

Zaručeně zlepší den

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…