Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha podpoří turismus i pohodlnou dopravu městem. Co je nového v české metropoli?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

V říjnu představili zastupitelé hlavního města hned 3 nové projekty. Ať už se jedná o poctu českému umění, změny v dopravě či novou turistickou kampaň, občané se mají na co těšit.

Lítačka i pro kola

Elektronická předplatní jízdenka, takzvaná Lítačka, nově platí i pro sdílená kola. Občané Prahy mohou k přepravě zdarma využít kola od firem Rekola a Nextbike, a to čtyřikrát denně po dobu patnácti minut. K odemčení kol jim stačí předplatné na Lítačce, v aplikaci, na platební kartě nebo Inkartě Českých drah.

Sdílená kola jsou nově propojená s Pražskou integrovanou dopravou. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Pilotní provoz nového systému skončí s příchodem zimy, kdy vedení města zhodnotí zájem občanů i funkčnost systému a zváží jeho trvalé zavedení. „Kola a MHD se nevylučují. Naopak se mohou výborně doplňovat, když se potřebujeme rychle dostat třeba ke stanici metra,“ uvedl radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr. Město navíc občanům vyjde vtříc také hromadnou instalací cyklostojanů u stanic metra a tramvajových uzlů.

Praha jako exkluzivní destinace

Přilákat do metropole zahraniční turisty a pozvednout status Prahy má za úkol nová online kampaň Prague City Tourism. Prostřednictvím série fotografií a videospotů chce město vyzdvihnout místní kvalitní služby, ubytování, umění a tvorbu. Prahu představuje jako značkovou evropskou lokalitu, která stojí za návštěvu.

Nová kampaň cílí na kultivovaný turismus. Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Chceme hlavní město zbavit nálepky levného alkoturismu. Budujeme z Prahy novou značku, která osloví zejména kultivovanou klientelu se zájmem o kulturu, památky nebo kvalitní gastronomii. Největším přínosem pro město je turista, který bude mít k naší metropoli osobní vztah a bude se sem rád vracet,“ uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.

Pátá pocta Jaroslavu Foglarovi

Pátá lavička Jaroslava Foglara nově stojí v ulici Korunní vedle pobočky Městské knihovny. Ručně vyřezávaná pocta českému umělci je věnovaná knize Tajemná Řásnovka. Lavička je významná především svým umístěním. Nachází se totiž v těsné blízkosti Foglarova bydliště i památné rýhy, o které kniha pojednává:

Nová foglarovská lavička stojí v ulici Korunní. Zdroj: Skautská nadace Jaroslava Foglara

Kdysi před dávnými lety udělal kterýsi neznámý chlapec do této měkké obruby po celé její délce hřebíkem rýhu. A od té doby každý hoch i děvče, kteří tudy šli, jeli prstem nebo obrácenou tužkou či alespoň kouskem dřívka v této rýze jako v koleji. Touto rýhou projely prsty nejen všech dnešních chlapců a děvčat Řásnovky, ale i jejich otců a snad i dědů.

Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy, Skautská nadace Jaroslava Foglara

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…