V říjnu představili zastupitelé hlavního města hned 3 nové projekty. Ať už se jedná o poctu českému umění, změny v dopravě či novou turistickou kampaň, občané se mají na co těšit.
Elektronická předplatní jízdenka, takzvaná Lítačka, nově platí i pro sdílená kola. Občané Prahy mohou k přepravě zdarma využít kola od firem Rekola a Nextbike, a to čtyřikrát denně po dobu patnácti minut. K odemčení kol jim stačí předplatné na Lítačce, v aplikaci, na platební kartě nebo Inkartě Českých drah.
Pilotní provoz nového systému skončí s příchodem zimy, kdy vedení města zhodnotí zájem občanů i funkčnost systému a zváží jeho trvalé zavedení. „Kola a MHD se nevylučují. Naopak se mohou výborně doplňovat, když se potřebujeme rychle dostat třeba ke stanici metra,“ uvedl radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr. Město navíc občanům vyjde vtříc také hromadnou instalací cyklostojanů u stanic metra a tramvajových uzlů.
Přilákat do metropole zahraniční turisty a pozvednout status Prahy má za úkol nová online kampaň Prague City Tourism. Prostřednictvím série fotografií a videospotů chce město vyzdvihnout místní kvalitní služby, ubytování, umění a tvorbu. Prahu představuje jako značkovou evropskou lokalitu, která stojí za návštěvu.
„Chceme hlavní město zbavit nálepky levného alkoturismu. Budujeme z Prahy novou značku, která osloví zejména kultivovanou klientelu se zájmem o kulturu, památky nebo kvalitní gastronomii. Největším přínosem pro město je turista, který bude mít k naší metropoli osobní vztah a bude se sem rád vracet,“ uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková.
Pátá lavička Jaroslava Foglara nově stojí v ulici Korunní vedle pobočky Městské knihovny. Ručně vyřezávaná pocta českému umělci je věnovaná knize Tajemná Řásnovka. Lavička je významná především svým umístěním. Nachází se totiž v těsné blízkosti Foglarova bydliště i památné rýhy, o které kniha pojednává:
„Kdysi před dávnými lety udělal kterýsi neznámý chlapec do této měkké obruby po celé její délce hřebíkem rýhu. A od té doby každý hoch i děvče, kteří tudy šli, jeli prstem nebo obrácenou tužkou či alespoň kouskem dřívka v této rýze jako v koleji. Touto rýhou projely prsty nejen všech dnešních chlapců a děvčat Řásnovky, ale i jejich otců a snad i dědů.“
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy, Skautská nadace Jaroslava Foglara
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…