Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Od roku 2010 celosvětově klesl počet úmrtí na silnicích, v některých zemích až o polovinu

Ilustrační foto: Pixabay

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) o globálním stavu bezpečnosti silničního provozu za minulý rok klesl od roku 2010 počet úmrtí na silnicích v průměru o 5 % (zohledníme-li nárust celosvětové populace, pak se jedná o 16 %). Deseti zemím se však toto procentuální číslo podařilo vytáhnout až na více než 50 %.

Mezi nejúspěšnějších deset zemí patří Bělorusko, Brunej Darussalam, Dánsko, Japonsko, Litva, Norsko, Ruská federace, Trinidad a Tobago, Spojené arabské emiráty a Venezuela. U nich se počet úmrtí na silnicích snížil o více než 50 procent. Dalších pětatřicet zemí snížilo počet úmrtí o 30 až 50 %. I s tímto poklesem ale ročně zemře na silnicích téměř 1,2 milionu osob. To je v přepočtu přes 3 200 smrtí denně, tedy více než 2 za minutu.

Tragické počty úmrtí při dopravních nehodách se ubírají správným směrem, dolů, ale zdaleka ne dostatečně rychle,“ říká generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Krveprolití na našich silnicích se dá předejít. Vyzýváme všechny země, aby do centra svých dopravních systémů postavily lidi spíše než auta a zajistily bezpečnost chodců, cyklistů a dalších zranitelných účastníků silničního provozu,“ apeluje ředitel na vlády.

K devíti z deseti úmrtí došlo v zemích s nízkými a středními příjmy. Přestože mají země s nízkými příjmy pouze 1% ze světového počtu motorových vozidel, riziko úmrtí je u nich až třikrát vyšší než v zemích s vysokými příjmy. Úmrtnost v těchto zemích je tedy v nepoměru s jejich počtem vozidel i silnic. Podle zprávy se téměř třetina úmrtí stala v jihovýchodní Asii, čtvrtina v západním Pacifiku a pětina v Africe. Amerika se pak pohybuje okolo 12 procent, Evropa je na tom se svými 5 procenty nejlépe ze všech oblastí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…