Praha omezí na svých akcích jednorázové plastové nádobí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pixabay.com

Plasty na jedno použití už se neobjeví na kulturních akcích, které finančně podpoří hlavní město. Nahradí je porcelánové misky nebo vratné kelímky. Podle Evropské komise patří jednorázové nádobí mezi desítku plastových výrobků nejčastěji nalezených v moři. 

„Zákaz jednorázových plastů bude platit na všech kulturních akcích, které Praha finančně podporuje individuálními dotacemi. Většina nádobí poslouží jenom na pár minut, přitom už tu máme daleko šetrnější varianty, třeba vratné kelímky,“ vysvětluje radní Hana Třeštíková.

Příjemci dotací se tak nově od začátku května zavazují prodávat jídlo a nápoje ve vratném omyvatelném nádobí ze skla, porcelánu či kovu nebo ve vratném plastovém nádobí. „Omezení jednorázových plastů je nejúčinnějším prostředkem v boji za čistější přírodu a oceány. Doufám, že v tom Praha nezůstane sama a inspirujeme i ostatní pořadatele a provozovatele,“ doplňuje Třeštíková.Celoevropský zákaz jednorázových plastů byl měl vstoupit v platnost v roce 2021.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.