Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha chce dostat hmyz zpět do přírody. Na okraji města vytvoří biopásy

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Na severovýchodním okraji Prahy vznikne na polích 60 hektarů nektarodárných biopásů pro hmyz. Mají pomoci vrátit hmyz do přírody. Mimo to poskytnou informace o prospěšnosti biopásů pro zemědělství a podpoří rozmanitost živočichů v přírodě.

Biopásy budou mít několik druhů a založí je entomologové z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze společně se zemědělci. „Úbytek včel a dalších opylovačů v naší krajině sledujeme dlouhodobě. Zásadní pomocí pro ně by bylo udržet přítomnost kvetoucích rostlin v biopásech po celé léto,“ uvedl vedoucí týmu ekologie hmyzu Michal Knapp z Fakulty životního prostředí ČZU.

Před založením biopásů plánují odborníci vybrané plochy zmapovat. V dalších letech budou sběr dat opakovat, což jim umožní sledovat, zda bezobratlých živočichů v přírodě a na polích přibývá. Podle koordinátora projektu entomologa Martina Štrobla může mít totiž hmyz pozitivní vliv i na zemědělské výnosy. „Je to například opylování, predace škůdců a semínek plevelů či dekompozice organické hmoty v půdě,“ dodal Štrobl.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.