Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vařit pivo ekologicky? V Austrálii si přizvali na pomoc vodní řasy

Ilustrační foto: Depositphotos

Když se řekne zelené pivo, obvykle si vybavíme Den svatého Patrika nebo Velikonoce. V Austrálii však zůstává zelená barva symbolem pro ekologii, a to i v případě chmeleného moku. Ekologické zelené pivo tady vaří po celý rok.

Australský pivovar se snaží snížit svou uhlíkovou stopu. Do procesu přípravy piva se proto rozhodl zapojit vodní řasy, které způsobují nejen specifickou barvu. Pomáhají také s omezením skleníkových plynů, které produkují kvasinky při fermentaci. „Snažíme se omezit to, co vypouštíme do atmosféry, což mi přijde vzrušující,“ vysvětlil pro australskou televizi ABC spoluzakladatel pivovaru Young Henry’s Oscar McMahon.

Výpary z fermentačních nádob odcházejí do velkých plastových tanků, v nichž se nachází voda s řasami. Ty, podobně jako jiné rostliny, mění oxid uhličitý na organické látky důležité pro jejich růst a také produkují kyslík. Čím déle tanky stojí, tím více je v nich řas a tím jsou také zelenější. „Jeden čtyři sta litrový plastový pytel s vodou a řasami produkuje stejné množství kyslíku jako hektar australské buše. Takže řasy dokáží vyčistit spoustu vzduchu a zajistit čistý vzduch pro celý pivovar,“ vysvětlila Leen Labeewuová z Technologické univerzity v Sydney, která s pivovarem Young Henry’s na projektu spolupracuje.

Právě rychlost a efektivita je jedním z důvodů, proč pivovarníci řasy zvolili. Mají s nimi ale i další záměry. „Naším cílem není jen nechávat řasy likvidovat oxid uhličitý, ale hledáme pro tento vedlejší produkt další využití. Řasy jsou superpotravina, dají se konzumovat, dají se z nich dělat bioplasty,” dodal Oscar McMahon.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…