Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vařit pivo ekologicky? V Austrálii si přizvali na pomoc vodní řasy

Ilustrační foto: Depositphotos

Když se řekne zelené pivo, obvykle si vybavíme Den svatého Patrika nebo Velikonoce. V Austrálii však zůstává zelená barva symbolem pro ekologii, a to i v případě chmeleného moku. Ekologické zelené pivo tady vaří po celý rok.

Australský pivovar se snaží snížit svou uhlíkovou stopu. Do procesu přípravy piva se proto rozhodl zapojit vodní řasy, které způsobují nejen specifickou barvu. Pomáhají také s omezením skleníkových plynů, které produkují kvasinky při fermentaci. „Snažíme se omezit to, co vypouštíme do atmosféry, což mi přijde vzrušující,“ vysvětlil pro australskou televizi ABC spoluzakladatel pivovaru Young Henry’s Oscar McMahon.

Výpary z fermentačních nádob odcházejí do velkých plastových tanků, v nichž se nachází voda s řasami. Ty, podobně jako jiné rostliny, mění oxid uhličitý na organické látky důležité pro jejich růst a také produkují kyslík. Čím déle tanky stojí, tím více je v nich řas a tím jsou také zelenější. „Jeden čtyři sta litrový plastový pytel s vodou a řasami produkuje stejné množství kyslíku jako hektar australské buše. Takže řasy dokáží vyčistit spoustu vzduchu a zajistit čistý vzduch pro celý pivovar,“ vysvětlila Leen Labeewuová z Technologické univerzity v Sydney, která s pivovarem Young Henry’s na projektu spolupracuje.

Právě rychlost a efektivita je jedním z důvodů, proč pivovarníci řasy zvolili. Mají s nimi ale i další záměry. „Naším cílem není jen nechávat řasy likvidovat oxid uhličitý, ale hledáme pro tento vedlejší produkt další využití. Řasy jsou superpotravina, dají se konzumovat, dají se z nich dělat bioplasty,” dodal Oscar McMahon.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…