Zatímco v roce 2019 vyhodil každý obyvatel Brna průměrně 37,4 kilogramů potravin, loni se toto číslo snížilo na 33,3 kilogramů, což je o 11 procent méně. U lidí bydlících na sídlištích bylo vyhozeného jídla méně dokonce o 27 procent. Vyplývá to z průzkumu, který díky finanční podpoře Technologické agentury České republiky již druhým rokem v Brně provádí vědci z Mendelovy univerzity.
Výzkumníci se zaměřili na zkoumání takzvaných černých popelnic, kam lidé vyhazují směsný odpad. V každém ročním období udělali rozbor popelnic z celkem devíti set domácností, z nichž třetina byla ze sídlištní zástavby, třetina z vilové a třetina z venkovské zástavby. Vůbec nejvíc plýtvají lidé ze sídlišť, kde průměrně každý vyhodí ročně 39,4 kilogramů potravin. Méně jídla pak výzkumníci objevili v odpadcích lidí bydlících v domech a na okraji města.
„Celkově je u těchto zástaveb objem vyplýtvaných potravin v komunálním odpadu menší, což souvisí mimo jiné s tím, že je v těchto lokalitách lepší možnost kompostování, případně zbytky potravin je možno zkrmit zvířatům,“ vysvětlila vedoucí projektu Lea Kubíčková z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.
Kromě množství vyhozeného jídla se vědci zaměřili také na to, jaké potraviny končí v popelnicích nejčastěji. Na prvním místě je jednoznačně pečivo, ovoce a zelenina, především v létě se Brňané často zbavují také balených potravin, masa, mléčných výrobků a vajec. Obecně pak lze říct, že nejméně lidé potravinami plýtvají na podzim, naopak nejvíce v létě.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …