Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozitivní trend v moravské metropoli. Brňané plýtvají jídlem méně, ukázal průzkum

2 minuty radosti
Foto: se svolením Mendelovy univerzity

Zatímco v roce 2019 vyhodil každý obyvatel Brna průměrně 37,4 kilogramů potravin, loni se toto číslo snížilo na 33,3 kilogramů, což je o 11 procent méně. U lidí bydlících na sídlištích bylo vyhozeného jídla méně dokonce o 27 procent. Vyplývá to z průzkumu, který díky finanční podpoře Technologické agentury České republiky již druhým rokem v Brně provádí vědci z Mendelovy univerzity.

Výzkumníci se zaměřili na zkoumání takzvaných černých popelnic, kam lidé vyhazují směsný odpad. V každém ročním období udělali rozbor popelnic z celkem devíti set domácností, z nichž třetina byla ze sídlištní zástavby, třetina z vilové a třetina z venkovské zástavby. Vůbec nejvíc plýtvají lidé ze sídlišť, kde průměrně každý vyhodí ročně 39,4 kilogramů potravin. Méně jídla pak výzkumníci objevili v odpadcích lidí bydlících v domech a na okraji města.

„Celkově je u těchto zástaveb objem vyplýtvaných potravin v komunálním odpadu menší, což souvisí mimo jiné s tím, že je v těchto lokalitách lepší možnost kompostování, případně zbytky potravin je možno zkrmit zvířatům,“ vysvětlila vedoucí projektu Lea Kubíčková z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.

Nejvíce jídla Brňané vyhazují v létě. Foto: se svolením Mendelovy univerzity

Kromě množství vyhozeného jídla se vědci zaměřili také na to, jaké potraviny končí v popelnicích nejčastěji. Na prvním místě je jednoznačně pečivo, ovoce a zelenina, především v létě se Brňané často zbavují také balených potravin, masa, mléčných výrobků a vajec. Obecně pak lze říct, že nejméně lidé potravinami plýtvají na podzim, naopak nejvíce v létě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyzkoušejte léčivou sílu aromaterapie. Pomůže s nachlazením a zažene chmury

Skafandry pro příští misi na Měsíc navrhne Prada

Napoleon opět ožívá. A nejen v kinech – jeho klobouk získal nový majitel

Čtyřdenní pracovní týden v praxi. Německo otestuje nový koncept práce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…