Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pozitivní trend v moravské metropoli. Brňané plýtvají jídlem méně, ukázal průzkum

2 minuty radosti
Foto: se svolením Mendelovy univerzity

Zatímco v roce 2019 vyhodil každý obyvatel Brna průměrně 37,4 kilogramů potravin, loni se toto číslo snížilo na 33,3 kilogramů, což je o 11 procent méně. U lidí bydlících na sídlištích bylo vyhozeného jídla méně dokonce o 27 procent. Vyplývá to z průzkumu, který díky finanční podpoře Technologické agentury České republiky již druhým rokem v Brně provádí vědci z Mendelovy univerzity.

Výzkumníci se zaměřili na zkoumání takzvaných černých popelnic, kam lidé vyhazují směsný odpad. V každém ročním období udělali rozbor popelnic z celkem devíti set domácností, z nichž třetina byla ze sídlištní zástavby, třetina z vilové a třetina z venkovské zástavby. Vůbec nejvíc plýtvají lidé ze sídlišť, kde průměrně každý vyhodí ročně 39,4 kilogramů potravin. Méně jídla pak výzkumníci objevili v odpadcích lidí bydlících v domech a na okraji města.

„Celkově je u těchto zástaveb objem vyplýtvaných potravin v komunálním odpadu menší, což souvisí mimo jiné s tím, že je v těchto lokalitách lepší možnost kompostování, případně zbytky potravin je možno zkrmit zvířatům,“ vysvětlila vedoucí projektu Lea Kubíčková z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.

Nejvíce jídla Brňané vyhazují v létě. Foto: se svolením Mendelovy univerzity

Kromě množství vyhozeného jídla se vědci zaměřili také na to, jaké potraviny končí v popelnicích nejčastěji. Na prvním místě je jednoznačně pečivo, ovoce a zelenina, především v létě se Brňané často zbavují také balených potravin, masa, mléčných výrobků a vajec. Obecně pak lze říct, že nejméně lidé potravinami plýtvají na podzim, naopak nejvíce v létě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…