Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Potěší zamilované a připomenou těžké události. Nové lavičky jsou víc než jen místem k posezení

Ilustrační foto: Depositphotos

Jsou v parcích, na městských náměstích nebo třeba na autobusových zastávkách. Lavičky na veřejných místech slouží především jako prostor pro posezení kolemjdoucích. Některé však mají také další význam a fungují jako připomínka těžkých událostí či umělecké vyjádření.

Po smrti prvního českého prezidenta Václava Havla vzniklo v českých městech na jeho počest mnoho míst pojmenovaných podle něj. Nyní je otisk slavného prezidenta díky zástupcům Prahy nově také v Bruselu, kde stojí Lavička Václava Havla. „Připomínání opravdových lídrů a demokratů je teď mnohem příznačnější než kdykoliv jindy. Lavička, která symbolicky vzpomíná na pana prezidenta Václava Havla, bude zajisté těšit všechny, kdo se na ní v Bruselu posadí. O příjemný stín a pozitivní atmosféru se pak postará náš národní strom, lípa srdčitá, kterou lavička obepíná,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Slavnostní odhalení Lavičky Václava Havla v Bruselu. Foto: archiv MHMP

Jako připomínka jiné osobnosti slouží lavička u pardubického Východočeského divadla. Nese jméno Jana Novotného, místního bývalého záchranáře, který podlehl nemoci covid-19. Kromě něho pak místo vzpomíná i další oběti nemoci, jejichž jména jsou zapsána na štítcích připevněných k lavičce. „Prvotní myšlenkou bylo, abychom si uchovali vzpomínku na Honzu, protože to byl velký parťák a kamarád, ale jsme moc rádi, že si ji za svou vzala i veřejnost. Čas utíká, ale tato lavička nám bude naše blízké připomínat dlouhou dobu,“ vysvětlil jeden z iniciátorů projektu Čestmír Nejedlý pro deník idnes.cz.

Pro milence i rodiče

O poznání veselejší poselství nese další lavička, tentokrát z porodnice v Podolí. Autorkou je česko-kanadská sochařka Lea Vivot a na její bronzové Lavičce nekonečné, jak své dílo pojmenovala, sedí dvě sochy symbolizující mateřství. „Myslím si, že Ústav pro péči o matku a dítě je pro tak symbolické dílo nejvhodnějším místem, nový život se tu bez nadsázky rodí každý den,“ řekla zdravotní ředitelka a vedoucí lékařka pediatrie klinik Canadian Medical Barbara Taušová. Identické dílo pak stojí také před Dětskou nemocnicí v Torontu.

Lavička v podolské porodnici. Foto: Ústav pro péči o matku a dítě

Lavička pro všechny zamilované pak bude od jara příštího roku stát v prostějovské Botanické zahradě Petra Albrechta. „Věřím, že se nevšední lavička bude líbit a bude sloužit ke spokojenosti všech. Umístěna bude tak, aby výhled navodil co nejvíce pocit romantiky. Její bočnice obrostou popínavé růže. Lavičku by mohli lidé například využívat na svatého Valentýna, novomanželé zase ke svatebním fotografiím,“ dodala prostějovská náměstkyně Milada Sokolová pro server pvnovinky.cz.

Lavička pro zamilované. Foto: prostějov.eu

Zdroj: kultura21.cz, praha.eu, idnes.cz, pvnovinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Víme, která města dělají svět lepším

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…