Náměstí v izraelské Haifě nese jméno Václava Havla

Jméno Václava Havla je známé všude po světě. Autor: John Macdougall

V izraelské Haifě mají od konce června náměstí pojmenované po bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. Kromě pražské Ruzyně nesou ulice či budovy jméno Havla i v Polsku nebo ve Francii.

Slavnostní ceremonie se účastnilo několik českých krajanů, starosta Haify Jona Jahav i český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz. Náměstí, jež nese od konce června Havlovo jméno, se nachází na hoře Karmel. Tato moderní a rychle se rozvíjející část města se má v budoucnosti stát důležitým dopravním uzlem.

Kromě náměstí má být v budoucnosti po Havlovi pojmenovaná také lavička v Tel Avivu nebo ulice v Jeruzalémě. Vše se koná v rámci připomínkových akcí k 25. výročí znovunavázání vzájemných vztahů mezi Izraelem a Českou republikou.

V Česku je nejvýznamnější stavbou pojmenovanou po bývalém prezidentovi Havlovi mezinárodní letiště v Ruzyni a mediálně známá je i Ulička Václava Havla v Brně u Divadla Husa na provázku. Jméno Václava Havla je známé všude po světě, o čemž svědčí i to, že jeho jméno nese již například ulice v polském Gdaňsku, Knihovna Václava Havla v Paříži nebo jedna z budov Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku.

Zdroj: novinky.cz

Autor článku

Barbora Jahodová