Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poprvé v historii vědci vypěstovali rostliny v měsíční půdě. Co to znamená pro život ve vesmíru?

Ilustrační foto: Freepik

Obrovský úspěch oslavují výzkumníci z Floridské univerzity. Dokázali totiž poprvé v historii vědy vypěstovat rostliny v měsíční půdě, která se svými vlastnostmi radikálně liší od té pozemské. Použili přitom pouze vodu, světlo a živiny.

K dispozici měli výzkumníci pouze několik čajových lžiček půdy sebrané při misích Apollo 11,12 a 17. Vytvořili proto miniaturní květináče, kam po jednom gramu půdu rozdělili a zasadili do ní semínka huseníčku rolního. Rostlinu vědci zvolili kvůli dobré znalosti jejího genomu, která jim umožňuje podrobně zkoumat, jak půda rostlinu ovlivňuje. K velkému překvapení odborníků téměř všechna semínka vyklíčila. Úspěch je prvním krokem k budoucnosti, ve které by bylo možné na Měsíci pěstovat rostliny jako zdroj kyslíku a obživy.

Video: University of Florida

Nyní se vědci soustředí na nalezení způsobu, jak rostlinám růst v měsíční půdě usnadnit. Dosavadní zjištění totiž ukazují, že ve srovnání s pozemskou půdou roste huseníček pomaleji. Zároveň vykazuje známky stresu, které se projevují vylučováním solí a kovů. Podle výzkumníků se ale nemusí nutně jednat o problém. „Měsíc je velmi suché místo. Zajímá nás proto, jak bude půda reagovat na rostoucí rostliny a na přítomnost vody a živin. Přidání vody může nerosty časem učinit pohostinnějšími,“ uvedl Stephen Elardo z Floridské univerzity.

Zdroj: University of Florida, Goodnewsnetwork

Související články

Zaručeně zlepší den

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Vraťte se k jedné z nejoblíbenějších budovatelských her Pharaoh v nové předělávce

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…