Obrovský úspěch oslavují výzkumníci z Floridské univerzity. Dokázali totiž poprvé v historii vědy vypěstovat rostliny v měsíční půdě, která se svými vlastnostmi radikálně liší od té pozemské. Použili přitom pouze vodu, světlo a živiny.
K dispozici měli výzkumníci pouze několik čajových lžiček půdy sebrané při misích Apollo 11,12 a 17. Vytvořili proto miniaturní květináče, kam po jednom gramu půdu rozdělili a zasadili do ní semínka huseníčku rolního. Rostlinu vědci zvolili kvůli dobré znalosti jejího genomu, která jim umožňuje podrobně zkoumat, jak půda rostlinu ovlivňuje. K velkému překvapení odborníků téměř všechna semínka vyklíčila. Úspěch je prvním krokem k budoucnosti, ve které by bylo možné na Měsíci pěstovat rostliny jako zdroj kyslíku a obživy.
Nyní se vědci soustředí na nalezení způsobu, jak rostlinám růst v měsíční půdě usnadnit. Dosavadní zjištění totiž ukazují, že ve srovnání s pozemskou půdou roste huseníček pomaleji. Zároveň vykazuje známky stresu, které se projevují vylučováním solí a kovů. Podle výzkumníků se ale nemusí nutně jednat o problém. „Měsíc je velmi suché místo. Zajímá nás proto, jak bude půda reagovat na rostoucí rostliny a na přítomnost vody a živin. Přidání vody může nerosty časem učinit pohostinnějšími,“ uvedl Stephen Elardo z Floridské univerzity.
Zdroj: University of Florida, Goodnewsnetwork
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…