Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc pro učitele, žáky i planetu. Online platforma nabízí nápady na vzdělávání v ekologii

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Jak žáky aktivně zapojit do řešení ekologických problémů či je zábavnou formou vzdělávat v environmentální výchově? Učitelům s tím pomáhá online platforma Evropské komise eTwinning, která je letos zaměřená právě na ochranu životního prostředí.

Cílem platformy je podporovat spolupráci žáků i učitelů a pomocí konkrétních úkolů studenty aktivně zapojit do řešení následků klimatických změn. Skrze online nástěnku tak mohou učitelé sdílet nápady na nejrůznější aktivity, kdy s dětmi například vyrábějí nádoby na tříděný odpad či ekologickou vánoční výzdobu.

Na podporu environmentální výchovy vznikla také publikace eTwinning: inspirace do EKOprojektů, která představuje celkem 20 nápadů na ekologické aktivity. Zatímco činnosti jako vyrábění environmentálního pexesa či sběr kaštanů pro zvířata jsou určené spíše pro děti na prvním stupni či ve školní družině, stavění ekologického domu nebo tvorba krajinného umění ocení starší děti.

Celoškolní aktivity na ekologická témata pak přibližuje publikace Ekologie in eTwinning. Příručka nabízí 14 projektů, které v minulosti české školky a školy realizovaly. Činnosti jsou zaměřené na širokou škálu environmentálních témat, od ochrany ohrožených druhů, šíření povědomí o spotřebě pitné vody až po snahu pochopit přírodní procesy pomocí pokusů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…