Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podnikatelé si v uhelných regionech mohou vzít bezúročný úvěr, pomůže to k rozvoji krajů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Od poloviny letošního dubna si mohou podnikatelé v uhelných regionech jako je Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj vzít bezúročný úvěr. Program vede Národní rozvojová banka a Ministerstvo životního prostředí. Chtějí tím podpořit rozvoj daných oblastí a podpořit investiční aktivity podnikatelů až sto miliony korun.

Půjčka je určená pro malé a střední podnikatele, v Ústeckém a Karlovarském kraji se jedná maximálně o 60 miliónů korun, v Moravskoslezském kraji je pak nabízená částka ještě o 40 milionů vyšší. „Úvěry budeme poskytovat s nulovou úrokovou sazbou. Doba splatnosti bude až 10 let včetně možnosti bezplatného odložení splácení až na 4 roky. Zatíženo jakýmikoliv poplatky nebude ani samotné poskytnutí úvěru či jeho předčasné splacení,“ říká člen předsednictva Národní rozvojové banky Pavel Křivonožka.

Podnikatelé mohou penězi z úvěru financovat až 90 % z výdajů na projekt a použít je na nákup strojů, softwarů či licencí, ale také na nákup nebo technické zhodnocení budov nebo pozemků. Cílem programu je celkové znovuoživení a posílení postižených regionů. Ministerstvo však nebude podporovat typy projektů, které budou životní prostředí jakkoliv významně poškozovat. Peníze tedy nemohou jít na projekty využívajících spalování či zpracování a distribuci fosilních paliv.

V krajích procházejících ekonomickou transformací spojenou s koncem těžby uhlí je podpora podnikání jedním z hlavních stavebních kamenů našeho Operačního programu Spravedlivá transformace. Půjčky pomohou rozhýbat podnikání v nových oborech a přinesou nové příležitosti pro zaměstnanost v regionech, zároveň ale podporují moderní obory a inovace, které jsou příznivé i pro životní prostředí. Peníze z programu jsou specifické i v tom, že mohou podpořit oblasti, které ostatní operační programy nepokrývají. Pro Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj to jsou extra prostředky oproti ostatním regionům,“ uzavírá ministr životního prostředí Petr Hladík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…