Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podnikatelé si v uhelných regionech mohou vzít bezúročný úvěr, pomůže to k rozvoji krajů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Od poloviny letošního dubna si mohou podnikatelé v uhelných regionech jako je Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj vzít bezúročný úvěr. Program vede Národní rozvojová banka a Ministerstvo životního prostředí. Chtějí tím podpořit rozvoj daných oblastí a podpořit investiční aktivity podnikatelů až sto miliony korun.

Půjčka je určená pro malé a střední podnikatele, v Ústeckém a Karlovarském kraji se jedná maximálně o 60 miliónů korun, v Moravskoslezském kraji je pak nabízená částka ještě o 40 milionů vyšší. „Úvěry budeme poskytovat s nulovou úrokovou sazbou. Doba splatnosti bude až 10 let včetně možnosti bezplatného odložení splácení až na 4 roky. Zatíženo jakýmikoliv poplatky nebude ani samotné poskytnutí úvěru či jeho předčasné splacení,“ říká člen předsednictva Národní rozvojové banky Pavel Křivonožka.

Podnikatelé mohou penězi z úvěru financovat až 90 % z výdajů na projekt a použít je na nákup strojů, softwarů či licencí, ale také na nákup nebo technické zhodnocení budov nebo pozemků. Cílem programu je celkové znovuoživení a posílení postižených regionů. Ministerstvo však nebude podporovat typy projektů, které budou životní prostředí jakkoliv významně poškozovat. Peníze tedy nemohou jít na projekty využívajících spalování či zpracování a distribuci fosilních paliv.

V krajích procházejících ekonomickou transformací spojenou s koncem těžby uhlí je podpora podnikání jedním z hlavních stavebních kamenů našeho Operačního programu Spravedlivá transformace. Půjčky pomohou rozhýbat podnikání v nových oborech a přinesou nové příležitosti pro zaměstnanost v regionech, zároveň ale podporují moderní obory a inovace, které jsou příznivé i pro životní prostředí. Peníze z programu jsou specifické i v tom, že mohou podpořit oblasti, které ostatní operační programy nepokrývají. Pro Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj to jsou extra prostředky oproti ostatním regionům,“ uzavírá ministr životního prostředí Petr Hladík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Operace na špičkové úrovni. Klinika chirurgie páteře v pražském Motole získala prestižní akreditaci

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…