Studie vědců z 16 univerzit zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Nature přináší skvělou zprávu. Rostliny a živočichy v oceánech dokáže lidstvo ještě zachránit. Pokud bychom ihned začali se záchrannými projekty, do roku 2050 se život v oceánech úplně uzdraví z aktuálního vyčerpaného stavu.
Na výzkumu se podíleli vědci z USA, Chile, Dánska, Saudské Arábie, Francie, Austrálie a dalších zemí. Své závěry opírají mimo jiné i o zajímavá aktuální data. Podíl mořských druhů ohrožených vyhynutím klesl z 18 procent v roce 2000 na 11,4 procenta v roce 2019.
Například keporkaci migrující z Antarktidy do východní Austrálie zvyšovali svoji populaci ročně až o 13 procent, z počtu několika stovek zvířat v roce 1968 tak jejich počet stoupl na neuvěřitelných 40 tisíc v současnosti. Populace tuleňů kuželozubých se v Kanadě od roku 1977 zvýšila o 1 410 procent, v Baltském moři o 823 procent. Postupně roste také populace mořských želv a jiných druhů.
Dle vědců úspěch při záchraně oceánů vyžaduje mezinárodní spolupráci, technologické pokroky i finanční investice. Obnova vodního života by pak byla historickým milníkem v úsilí dosáhnout udržitelné budoucnosti.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…