Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle předních světových vědců ještě můžeme život v oceánech zachránit

Zdroj fotografie: Pixabay

Studie vědců z 16 univerzit zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Nature přináší skvělou zprávu. Rostliny a živočichy v oceánech dokáže lidstvo ještě zachránit. Pokud bychom ihned začali se záchrannými projekty, do roku 2050 se život v oceánech úplně uzdraví z aktuálního vyčerpaného stavu.

Na výzkumu se podíleli vědci z USA, Chile, Dánska, Saudské Arábie, Francie, Austrálie a dalších zemí. Své závěry opírají mimo jiné i o zajímavá aktuální data. Podíl mořských druhů ohrožených vyhynutím klesl z 18 procent v roce 2000 na 11,4 procenta v roce 2019.

Například keporkaci migrující z Antarktidy do východní Austrálie zvyšovali svoji populaci ročně až o 13 procent, z počtu několika stovek zvířat v roce 1968 tak jejich počet stoupl na neuvěřitelných 40 tisíc v současnosti. Populace tuleňů kuželozubých se v Kanadě od roku 1977 zvýšila o 1 410 procent, v Baltském moři o 823 procent. Postupně roste také populace mořských želv a jiných druhů.

Dle vědců úspěch při záchraně oceánů vyžaduje mezinárodní spolupráci, technologické pokroky i finanční investice. Obnova vodního života by pak byla historickým milníkem v úsilí dosáhnout udržitelné budoucnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.