Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle předních světových vědců ještě můžeme život v oceánech zachránit

Zdroj fotografie: Pixabay

Studie vědců z 16 univerzit zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Nature přináší skvělou zprávu. Rostliny a živočichy v oceánech dokáže lidstvo ještě zachránit. Pokud bychom ihned začali se záchrannými projekty, do roku 2050 se život v oceánech úplně uzdraví z aktuálního vyčerpaného stavu.

Na výzkumu se podíleli vědci z USA, Chile, Dánska, Saudské Arábie, Francie, Austrálie a dalších zemí. Své závěry opírají mimo jiné i o zajímavá aktuální data. Podíl mořských druhů ohrožených vyhynutím klesl z 18 procent v roce 2000 na 11,4 procenta v roce 2019.

Například keporkaci migrující z Antarktidy do východní Austrálie zvyšovali svoji populaci ročně až o 13 procent, z počtu několika stovek zvířat v roce 1968 tak jejich počet stoupl na neuvěřitelných 40 tisíc v současnosti. Populace tuleňů kuželozubých se v Kanadě od roku 1977 zvýšila o 1 410 procent, v Baltském moři o 823 procent. Postupně roste také populace mořských želv a jiných druhů.

Dle vědců úspěch při záchraně oceánů vyžaduje mezinárodní spolupráci, technologické pokroky i finanční investice. Obnova vodního života by pak byla historickým milníkem v úsilí dosáhnout udržitelné budoucnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…