Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle předních světových vědců ještě můžeme život v oceánech zachránit

Zdroj fotografie: Pixabay

Studie vědců z 16 univerzit zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Nature přináší skvělou zprávu. Rostliny a živočichy v oceánech dokáže lidstvo ještě zachránit. Pokud bychom ihned začali se záchrannými projekty, do roku 2050 se život v oceánech úplně uzdraví z aktuálního vyčerpaného stavu.

Na výzkumu se podíleli vědci z USA, Chile, Dánska, Saudské Arábie, Francie, Austrálie a dalších zemí. Své závěry opírají mimo jiné i o zajímavá aktuální data. Podíl mořských druhů ohrožených vyhynutím klesl z 18 procent v roce 2000 na 11,4 procenta v roce 2019.

Například keporkaci migrující z Antarktidy do východní Austrálie zvyšovali svoji populaci ročně až o 13 procent, z počtu několika stovek zvířat v roce 1968 tak jejich počet stoupl na neuvěřitelných 40 tisíc v současnosti. Populace tuleňů kuželozubých se v Kanadě od roku 1977 zvýšila o 1 410 procent, v Baltském moři o 823 procent. Postupně roste také populace mořských želv a jiných druhů.

Dle vědců úspěch při záchraně oceánů vyžaduje mezinárodní spolupráci, technologické pokroky i finanční investice. Obnova vodního života by pak byla historickým milníkem v úsilí dosáhnout udržitelné budoucnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…