Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle nové studie děti používají polibky a sdílení jídla k interpretaci svého sociálního světa

pexels.com

Umět fungovat v sociálních vztazích je dovednost, kterou si osvojujeme od malička a je pro nás zásadní. Konkrétně pro kojence se jedná o schopnost naučit se rozpoznat, kdo se o ně postará.

Neurovědci z Massachusetts Institute of Technology nyní zveřejnili studii, ve které se jim podařilo identifikovat signál, kterým si děti ověřují, zda mají 2 lidé vztah a nutkavost k tomu si vzájemně pomoci, a to podle toho, zda tyto dvě osoby sdílí polibek, dělí se o jídlo či dochází k jiné formě sdílení slin.

Studie tedy dle vědců dokládá, že děti podle těchto konkrétních signálů posuzují, kdo jim pravděpodobněji nabídne pomoc. Jelikož děti netuší, které vztahy jsou blízké a které nikoliv, snaží se to odhadovat skrze to, co se kolem nich děje.

Ilustrační foto: Pixabay

Studie probíhala sledováním batolat ve věku 16,5 až 18,5 měsíce a miminek ve věku 8,5 až 10 měsíců. Pozorovány byly jejich reakce při sledování interakce mezi herci a loutkami. První série experimentů obsahovala situaci, kdy se loutka dělila s hercem o pomeranč a s jiným hercem si s pomerančem házela.

Poté, co měli výzkumníci možnost sledovat prvotní projevy dětí na tyto interakce, všimli si, že děti reagují, když loutka projeví úzkost v přítomnosti obou herců. Předpoklad byl, že děti se nejdříve podívají na osobu, od které očekávají, že zakročí a nabídne pomoc. Tým vědců z MIT výsledně zjistil, že většina dětí se spíše dívala na herce, který dříve sdílel jídlo s loutkou, než na druhého herce, který s loutkou sdílel hračku.

I druhá série experimentů potvrdila, že sdílení slin je pro děti důležitým vodítkem, které jim pomáhá v orientaci ve svých sociálních vztazích i vztazích okolo nich.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Kontaktní čočky nebo dioptrické brýle: Které vám více vyhovují?

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Revoluce v technologiích: Vědci vytvořili z bakterií biopočítač, který umí řešit matematické problémy

Kšandy, heligonku, vidět naposledy moře. Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, letos už po osmé

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…