Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle nové studie děti používají polibky a sdílení jídla k interpretaci svého sociálního světa

pexels.com

Umět fungovat v sociálních vztazích je dovednost, kterou si osvojujeme od malička a je pro nás zásadní. Konkrétně pro kojence se jedná o schopnost naučit se rozpoznat, kdo se o ně postará.

Neurovědci z Massachusetts Institute of Technology nyní zveřejnili studii, ve které se jim podařilo identifikovat signál, kterým si děti ověřují, zda mají 2 lidé vztah a nutkavost k tomu si vzájemně pomoci, a to podle toho, zda tyto dvě osoby sdílí polibek, dělí se o jídlo či dochází k jiné formě sdílení slin.

Studie tedy dle vědců dokládá, že děti podle těchto konkrétních signálů posuzují, kdo jim pravděpodobněji nabídne pomoc. Jelikož děti netuší, které vztahy jsou blízké a které nikoliv, snaží se to odhadovat skrze to, co se kolem nich děje.

Ilustrační foto: Pixabay

Studie probíhala sledováním batolat ve věku 16,5 až 18,5 měsíce a miminek ve věku 8,5 až 10 měsíců. Pozorovány byly jejich reakce při sledování interakce mezi herci a loutkami. První série experimentů obsahovala situaci, kdy se loutka dělila s hercem o pomeranč a s jiným hercem si s pomerančem házela.

Poté, co měli výzkumníci možnost sledovat prvotní projevy dětí na tyto interakce, všimli si, že děti reagují, když loutka projeví úzkost v přítomnosti obou herců. Předpoklad byl, že děti se nejdříve podívají na osobu, od které očekávají, že zakročí a nabídne pomoc. Tým vědců z MIT výsledně zjistil, že většina dětí se spíše dívala na herce, který dříve sdílel jídlo s loutkou, než na druhého herce, který s loutkou sdílel hračku.

I druhá série experimentů potvrdila, že sdílení slin je pro děti důležitým vodítkem, které jim pomáhá v orientaci ve svých sociálních vztazích i vztazích okolo nich.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…