Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle čtenářů amerického webu je pražské Klementinum nejkrásnější knihovnou na světě

Barokní objekt v pražském Klementinu vznikl v roce 1556. Zdroj: archiv Klementina

Díky svému interiéru a majestátní atmosféře byla knihovna vybrána do ankety o nejkrásnější knihovnu na světě, který zveřejnil na svých stránkách americký web Bored Panda. Pražské Klementinum nechalo ostatní knihovny daleko za sebou a žebříček díky hodnocení návštěvníků webu s přehledem vyhrálo.

Nádherné starobylé knihovny se nacházejí všude po světě, ale jen ta pražská v Klementinu si získala srdce nejvíce návštěvníků webu Bored Panda, kteří ji v hlasování označili za nekrásnější knihovnu na světě. Za ní se na druhém místě umístila Trinity College Library v irském Dublinu následovaná na třetím místě knihovnou v brazilském Rio De Janeiru. Návštěvníci webu umístili do první desítky především evropské knihovny, přičemž své ocenění si odnesly knihovny například v Rakousku, Nizozemí, Portugalsku nebo Francii.

Barokní objekt v pražském Klementinu vznikl v roce 1556 a dodnes je díky knihovně, jež vlastní přes dvacet tisíc knih, znám. Areál v pražském Klementinu založili jezuiti a na stavbě jeho interiéru se podíleli významní architekti včetně Maxmiliána Kaňky nebo Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jezuité zprvu v areálu provozovali školu, ale časem tam založili například i knihovnu, tiskárnu, lékárnu nebo divadlo. V 17. století byla knihovna spojena s Karlovou univerzitou a dnes je Klementinum sídlem Národní knihovny.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…