Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podle čtenářů amerického webu je pražské Klementinum nejkrásnější knihovnou na světě

Barokní objekt v pražském Klementinu vznikl v roce 1556. Zdroj: archiv Klementina

Díky svému interiéru a majestátní atmosféře byla knihovna vybrána do ankety o nejkrásnější knihovnu na světě, který zveřejnil na svých stránkách americký web Bored Panda. Pražské Klementinum nechalo ostatní knihovny daleko za sebou a žebříček díky hodnocení návštěvníků webu s přehledem vyhrálo.

Nádherné starobylé knihovny se nacházejí všude po světě, ale jen ta pražská v Klementinu si získala srdce nejvíce návštěvníků webu Bored Panda, kteří ji v hlasování označili za nekrásnější knihovnu na světě. Za ní se na druhém místě umístila Trinity College Library v irském Dublinu následovaná na třetím místě knihovnou v brazilském Rio De Janeiru. Návštěvníci webu umístili do první desítky především evropské knihovny, přičemž své ocenění si odnesly knihovny například v Rakousku, Nizozemí, Portugalsku nebo Francii.

Barokní objekt v pražském Klementinu vznikl v roce 1556 a dodnes je díky knihovně, jež vlastní přes dvacet tisíc knih, znám. Areál v pražském Klementinu založili jezuiti a na stavbě jeho interiéru se podíleli významní architekti včetně Maxmiliána Kaňky nebo Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jezuité zprvu v areálu provozovali školu, ale časem tam založili například i knihovnu, tiskárnu, lékárnu nebo divadlo. V 17. století byla knihovna spojena s Karlovou univerzitou a dnes je Klementinum sídlem Národní knihovny.

Související články

Z domova

Pražská „chobotnice“ bude možná zrealizována

Z domova

Zlatý věk veřejných knihoven v České republice: počet knihoven dosahuje počtu obcí

Ze světa

V Paříži představili stroj, který „vyplivne“ hotovou knihu

Litomyšl získala devět tisíc historických knih

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.