Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová barokní trasa v Klementinu je dostupná veřejnosti

2 minuty radosti
Foto: Národní knihovna

Fanoušci architektury a designu, zbystřete. Návštěvníci pražského Klementina si mohou od počátku dubna projít novou barokní trasu a nahlédnout do unikátních prostor včetně barokní knihovny, jak informovala Národní knihovna a server České noviny.

Barokní trasu je od 1. dubna možné projít pouze s kvalifikovaným průvodcem. Návštěvník objeví Barokní knihovní sál, Astronomickou věž, ale také Meridiánovou síň, která nabízí pohled na pozdně renesanční astronomické mechanismy z doby rudolfínské Prahy. Národní knihovna ČR je unikátem. Nejen ve službách čtenářům a badatelům, ale i z hlediska svého historického sídla. Velmi mne těší, že se otevře návštěvníkům Prahy. Prohlídka Barokní knihovny může jistě patřit k nádherným zážitkům, které si návštěvníci Prahy i Pražané z návštěvy Klementina odnesou,” uvedl ministr kultury Martin Baxa.

Cílem je představit objekt nejen jako historickou památku, ale i stále živý komplex užívaný vědci i studenty. „Klementinum patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky nejen na území Prahy, ale rovněž České republiky. Není přitom jen tichým dokladem kulturní vyspělosti předchozích generací a kouzla barokní architektury, ale také živým prostorem podporujícím vzdělávání a intelektuální rozvoj evropské společnosti,“ doplnil generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn.

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…