Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podívejte se, jak bydlí včely. Prosklený úl rozšíří obzory malým i velkým nadšencům

Ilustrační foto: Freepik

Život včel je pro mnohé z nás velkým tajemstvím. Brněnská Otevřená zahrada jej ale umožní lépe poznat a porozumět mu. Tamní pracovníci za tímto účelem budují včelí pozorovatelnu s posezením, vyvýšené záhony s medonosnými rostlinami a ukázkový prosklený úl, který bude sloužit při výuce dětí.

V Otevřené zahradě pěstují bylinky, pečují o stromy i záhony a od roku 2015 také chovají včely. „Vybudovali jsme kvetoucí záhony a do zadní části umístili první dvě včelstva. Pod vedením odborného garanta jsme začali pomalu, ale jistě včelařit. Pod jeho vedením jsme vytvořili výukové programy pro děti a kurzy pro začínající včelaře,” popisuje iniciativa na svém webu. Některé úly však už dosloužily a potřebovaly obnovit.

Projekt postupně získává konkrétní obrysy. Nedávno přibyla dubová lavička a nově osázený vyvýšený záhon. Foto: se svolením Nadace Partnerství

Tento rok se proto Nadace Partnerství, která zahradu provozuje, rozhodla své včelí království rozšířit. „Vybudovali jsme přes zimu nový záhon s kopretinami, barvínkem, šalvějí, zběhovcem či diviznami. Je to kombinace původních a medonosných druhů, které včelám poskytnou pastvu od brzkého jara až do podzimu,“ popsala pro Ekolist zahradní architektka Hana Zuchnická. Děti se mohou těšit na nejrůznější hry, plnění úkolů a poznávání života včel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Charitativní ADRAběh proti samotě

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…