Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podívejte se, jak bydlí včely. Prosklený úl rozšíří obzory malým i velkým nadšencům

Ilustrační foto: Freepik

Život včel je pro mnohé z nás velkým tajemstvím. Brněnská Otevřená zahrada jej ale umožní lépe poznat a porozumět mu. Tamní pracovníci za tímto účelem budují včelí pozorovatelnu s posezením, vyvýšené záhony s medonosnými rostlinami a ukázkový prosklený úl, který bude sloužit při výuce dětí.

V Otevřené zahradě pěstují bylinky, pečují o stromy i záhony a od roku 2015 také chovají včely. „Vybudovali jsme kvetoucí záhony a do zadní části umístili první dvě včelstva. Pod vedením odborného garanta jsme začali pomalu, ale jistě včelařit. Pod jeho vedením jsme vytvořili výukové programy pro děti a kurzy pro začínající včelaře,” popisuje iniciativa na svém webu. Některé úly však už dosloužily a potřebovaly obnovit.

Projekt postupně získává konkrétní obrysy. Nedávno přibyla dubová lavička a nově osázený vyvýšený záhon. Foto: se svolením Nadace Partnerství

Tento rok se proto Nadace Partnerství, která zahradu provozuje, rozhodla své včelí království rozšířit. „Vybudovali jsme přes zimu nový záhon s kopretinami, barvínkem, šalvějí, zběhovcem či diviznami. Je to kombinace původních a medonosných druhů, které včelám poskytnou pastvu od brzkého jara až do podzimu,“ popsala pro Ekolist zahradní architektka Hana Zuchnická. Děti se mohou těšit na nejrůznější hry, plnění úkolů a poznávání života včel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…