Pocitová mapa v Brně pomáhá změnit tuto moravskou metropoli

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: brno.cz

Asi dva tisíce lidí se v Brně zapojily do vytváření Pocitové mapy, jež vystihla místa, která se lidem v Brně líbí či která by rádi změnili. Takto organizátoři sesbírali téměř šest set názorů a komentářů, v nichž lidé zmiňovali pozitiva i negativa města, svá očekávání a přání.

Výsledky šetření ukazují oblíbená i neoblíbená místa i oblasti, kde by lidé chtěli bydlet či trávit volný čas. Mezi místy, kde se lidem v Brně líbí, figurují tradiční ikony města – hrad Špilberk a katedrála Petrov. Pozitivně jsou hodnocena i náměstí v centru, a to Zelný trh či Náměstí svobody, či parky Lužánky a Kraví hora. Lidem se líbí i nově zrekonstruovaná veřejná prostranství v části Moravského náměstí před kinem Scala nebo prostranství před Janáčkovým divadlem či nové „společenské“ srdce Brna na Jakubském náměstí.

Jednoznačným vítězem v odpovědi na otázky, kde se lidem v Brně nelíbí a kde by to chtěli změnit, je brněnské vlakové nádraží. Druhým nejčastěji uváděným místem je oblast kolem ulic Cejl a Bratislavská. Negativně je hodnoceno i hlavní autobusové nádraží Zvonařka a významné přestupní uzly – Mendlovo náměstí a Stará Osada. Výsledky mapy použije magistrát k přípravě nových projektů a ke změně stávajících problematických míst.

Související články

Byznys

V Brně začíná projekt RE-USE. Pomůže lidem i přírodě

Inspirace

Nová aplikace Můžu dýchat? ukáže, jaké je v Brně ovzduší

Inspirace

V Brně vzniká letní kino zaměřené výhradně na dokumentární tvorbu

Inspirace

Vědci z VUT vytvořili nejpřesnější model plic na světě

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura