Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Počet krátkodobých profesionálních pěstounů se ztrojnásobil, nabírají se další zájemci

Novela o ochraně dětí z roku 2013 upřednostňující krátkodobou profesionální péči v rodině přinesla své ovoce. Počet přechodných profesionálních pěstounů se oproti loňsku ztrojnásobil a současně se zmenšil počet dětí odebraných z rodin. Začátkem letošního roku pak odstartovaly první kampaně nabírající další zájemce o pěstounství.

Počet přechodných profesionálních pěstounů se za poslední rok téměř ztrojnásobil, a to ze 115 na 334 osob. Celkem přitom bylo v prosinci 2014 evidováno 11 300 pěstounů, krátkodobých i dlouhodobých dohromady. Velmi příznivou informací je přitom skutečnost, že polovinu z nich tvoří prarodiče dětí, v 16 % se jedná o jiné příbuzné a ve třetině případů jsou to cizí lidé.

Přestože přechodná pěstounská péče má u nás zatím krátkou tradici – zavedena byla v roce 2006, novela o ochraně dětí z roku 2013 upřednostňující krátkodobou profesionální péči v rodině před neosobním ústavem dala tomuto způsobu výchovy dětí zelenou. Podle náměstkyně ministryně práce Jany Hanzlíkové novela úspěšně snižuje počet dětí v ústavech a tím plní své cíle. Hanzlíková poukázala také na to, že se zmenšil počet dětí odebraných z rodin a individualizovalo se řešení jednotlivých případů. Novela dále upravila částky, které pěstouni za péči o děti pobírají, přičemž reálným nákladům se přiblížila a motivačně tedy zapůsobila finanční odměna získávaná právě za krátkodobou pěstounskou péči.

Od začátku letošního roku navíc Ministerstvo práce v jednotlivých krajích odstartovalo, případně odstartuje, kampaň směřující k náboru nových lidí, kteří by se pěstounství chtěli věnovat.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Byznys

Milujte se a množte se. Ušetříte

Inspirace

Jsme více v kontaktu se světem, říká Markéta Ubíková z car-free rodiny

Příroda a ekologie

Pojeďte s námi na výlet! Přinášíme tipy, kam v Česku za zábavou i poznáním

Byznys

Rodiny s více dětmi získají větší daňové slevy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.