Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plzeňská výzva přijímá podněty na zlepšení veřejného prostoru

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Občané Plzně mají skvělou příležitost proměnit vzhled svého města k lepšímu. Výzva místního sdružení je totiž otevřena jejich návrhům na změny veřejného prostoru, z nichž posléze některé skutečně zrealizuje.

„Již několik let se snažíme přispívat k tomu, aby Plzeň byla městem, které naslouchá přání svých občanů. Aby zde měli lidé důvod zůstávat i ve svém volném čase a někteří z nich se aktivně zapojili do zvelebování míst, ke kterým mají vztah,“ vysvětluje architekt Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, který Otevřenou výzvu organizuje.

Svůj podnět může poslat kdokoliv poštou či online až do konce února. Návrhy jsou přijímány ve dvou kategoriích. Jedna je určena aktivním jedincům či spolkům, kteří chtějí sami svůj nápad uskutečnit, ovšem chybí jim finance, případně pomoc odborníka. Druhá kategorie sdružuje nápady, které posléze zrealizuje spolek Pěstuj prostor ve spolupráci s autory podnětu.  „Velká účast lidí na dobrovolnických akcích i zájem o kulturu pořádanou na netradičních místech nás přesvědčuje, že jdeme správným směrem,“ uvádí Sivák.

Nejlepší nápady vzejdou v březnu z rozhodnutí poroty složené z nezávislých odborníků i zástupců města. Na realizaci vybraných projektů poputuje 300 tisíc z rozpočtu města, podporu přislíbily i některé městské obvody, které se zaměří na projekty na svém území.

Otevřená výzva běží v Plzni už počtvrté. Předchozí ročníky nasbíraly přes dvě stě podnětů, realizace se dočkala víc než čtvrtina z nich. Mezi úspěšné patří třeba projekt Křížky a vetřelci, jenž mapuje drobné umění ve městě, nebo tzv. Zpěvomat, který šíří hudbu ve veřejném prostranství.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.